Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Přestože maturity na středních školách budou vrcholit v květnu a červnu, 72 studentů ze čtrnácti českých středních škol psalo v pátek 17. a o týden později 24. dubna v Jaderné elektrárně Temelín závěrečný test JADERNÉ MATURITY 2009. Všichni byli úspěšní a tak si po třech dnech přednášek a besed mohli z Temelína odnést zasloužený diplom.
Jaderná maturita se poprvé uskutečnila v loňském roce. Mezi školami byl o projekt velký zájem, proto jsme se rozhodli ho opakovat. Je dobře, že mezi středoškoláky je o jadernou energetiku zájem. Kvalitní odborníky potřebujeme neustále, bez ohledu na to, zda se na Temelíně budou dostavovat další dva bloky. Bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny je záležitostí až šesti desítek let a neobejde se bez několika generací kvalitních profesionálů. Ti by mohli vzejít právě z dnešních středoškoláků," říká vedoucí personálního oddělení elektrárny Pavel Šimák.
Tečkou za třídenním seminářem plným odborných přednášek a exkurzí ve dnech 15. až-17., resp. 22. až 24. dubna byl závěrečný test. Nejdříve studenti odpovídali na dvacet otázek s tématem jaderná, nejaderná a elektrická část Jaderné elektrárny Temelín. Na plný počet bodů „dosáhlo“ čtrnáct studentů. Sedmnáct se zmýlilo pouze jednou a absolvovali JADERNOU MATURITU 2009 s vyznamenáním. Během testu padl i jeden rekord. Student Jírovcova gymnázia v Českých Budějovicích Přemysl Horáček nejen bezchybně zodpověděl všech 20 otázek, ale časem 2:13 minut překonal o 24 sekund dosavadní rekord z loňského roku.
„Energetika obecně a jaderná energetika speciálně má rozhodně perspektivu. Navíc se jí postupně vrací společenská prestiž, kterou měla před 25 lety. Studentům se snažím předat nejen své osobní zkušenosti, ale také ukázat, že jaderná energetika může být i velká zábava. Je však potřeba ji brát, jako všechno v životě, s patřičným nadhledem. Pak vás umí bavit dlouhou dobu. Mě už baví 25 let," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová při setkání s „jadernými maturanty“.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.