Studenti

Článků v rubrice: 322

Nevadí, že neprší, hlavně, když kape!

Kdo si myslí, že fyzika není zrovna moc zábavná, měl by se vypravit na průmyslovku do Hodonína. Tam již druhým rokem pořádají fyzikální dílny KAPKA FYZIKY, které žákům základních škol představují fyziku jako zajímavou, důležitou i zábavnou oblast našeho života. S nápadem připravit program plný pokusů přišla fyzikářka hodonínské průmyslovky Jana Slováková. Svým nadšením strhla i žáky technického lycea, kteří jí pomáhají hodinový program uskutečnit.

Fotogalerie (4)
Na našem stanovišti uvidíte, že není motor, jako motor! (foto autorka)

Mladí technici si mezi sebou rozdělili jednotlivé pokusy a perfektně se naučili fyzikální zákonitosti prezentovat. „Na mém stanovišti žáci uvidí, jaký má tlak vliv na bod varu vody. Ve skleněné baňce vytvořím silný podtlak, téměř vakuum, a v něm se voda vaří i za pokojové teploty“, říká Adam. „U mě se zase dozví, kdo vymyslel mikrovlnku, a že pomocí mikrovln si mohu změřit rychlost světla. A navíc si dají výborný popcorn!“ usmívá se Šimon.

Kapka fyziky

Akce probíhá ve vybraných dnech, které jsou zveřejněné na webu Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně http://www.prumyslovka.cz/. Během jednoho dopoledne se ve fyzikální učebně vystřídá až 5 tříd osmáků a deváťáků. Na 10ti stanovištích si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak a proč fungují některé fyzikální jevy:

Série pokusů č. 1

  1. Výboje v plynech
  2. Co dokáže vakuum?
  3. Není motor jako motor
  4. Povrchové napětí vody
  5. Lidské tělo jako vodič
  6. Co je to plazma?
  7. Jak vyrobit elektřinu?
  8. Vodiče a izolanty
  9. Co všechno umí magnet
  10. Mikrovlny a popcorn

Série pokusů č. 2 (nová)

  1. Hrátky s UV světlem
  2. Jak fungují brýle?
  3. Co jsou optické kabely?
  4. Bimetal v akci
  5. Co dokáže termokamera?
  6. Není laser jako laser
  7. Jak si změřit rychlost světla?
  8. Opravdu černá barva pohlcuje nejvíc světla?
  9. Jak fungují svítící tyčinky aneb trocha chemie nezaškodí…
  10. Co dokáže plazma

Aha, učit není jednoduché!

Vlastní zkušenost je asi to nejdůležitější, jak žáky pro fyziku nadchnout. Daří se to:  někteří z „pořádajících“ studentů dospěli k zajímavému zjištění: „Najednou jsme se ocitli v kůži učitelů. Čekali jsme, že všichni účastníci budou nadšeni a říkat, jak je to zajímavé! A ono nic. Musíme se fakt hodně snažit, abychom všechny zaujali a udrželi jejich pozornost. Učitelé to nemají jednoduché.“

Kapka fyziky se líbí nejen žákům, ale také jejich učitelům. Velmi oceňují, jak hodonínská průmyslovka vzala propagaci fyziky do „svých rukou.“ Daří se jim tak motivovat žáky nejen pro oblast fyziky, ale také pro budoucí volbu střední školy.

Nejbližší termín Kapky fyziky je 25. 1. 2019. Celá akce je pro zúčastněné základní školy zdarma.

 

Více zde: http://www.prumyslovka.cz/novinky/delame-fyzikalni-pokusy-pro-zaky-zakladnich-skol

 

Linda Navrátilová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail