Studenti

Článků v rubrice: 315

Nevadí, že neprší, hlavně, když kape!

Kdo si myslí, že fyzika není zrovna moc zábavná, měl by se vypravit na průmyslovku do Hodonína. Tam již druhým rokem pořádají fyzikální dílny KAPKA FYZIKY, které žákům základních škol představují fyziku jako zajímavou, důležitou i zábavnou oblast našeho života. S nápadem připravit program plný pokusů přišla fyzikářka hodonínské průmyslovky Jana Slováková. Svým nadšením strhla i žáky technického lycea, kteří jí pomáhají hodinový program uskutečnit.

Fotogalerie (4)
Na našem stanovišti uvidíte, že není motor, jako motor! (foto autorka)

Mladí technici si mezi sebou rozdělili jednotlivé pokusy a perfektně se naučili fyzikální zákonitosti prezentovat. „Na mém stanovišti žáci uvidí, jaký má tlak vliv na bod varu vody. Ve skleněné baňce vytvořím silný podtlak, téměř vakuum, a v něm se voda vaří i za pokojové teploty“, říká Adam. „U mě se zase dozví, kdo vymyslel mikrovlnku, a že pomocí mikrovln si mohu změřit rychlost světla. A navíc si dají výborný popcorn!“ usmívá se Šimon.

Kapka fyziky

Akce probíhá ve vybraných dnech, které jsou zveřejněné na webu Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně http://www.prumyslovka.cz/. Během jednoho dopoledne se ve fyzikální učebně vystřídá až 5 tříd osmáků a deváťáků. Na 10ti stanovištích si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak a proč fungují některé fyzikální jevy:

Série pokusů č. 1

  1. Výboje v plynech
  2. Co dokáže vakuum?
  3. Není motor jako motor
  4. Povrchové napětí vody
  5. Lidské tělo jako vodič
  6. Co je to plazma?
  7. Jak vyrobit elektřinu?
  8. Vodiče a izolanty
  9. Co všechno umí magnet
  10. Mikrovlny a popcorn

Série pokusů č. 2 (nová)

  1. Hrátky s UV světlem
  2. Jak fungují brýle?
  3. Co jsou optické kabely?
  4. Bimetal v akci
  5. Co dokáže termokamera?
  6. Není laser jako laser
  7. Jak si změřit rychlost světla?
  8. Opravdu černá barva pohlcuje nejvíc světla?
  9. Jak fungují svítící tyčinky aneb trocha chemie nezaškodí…
  10. Co dokáže plazma

Aha, učit není jednoduché!

Vlastní zkušenost je asi to nejdůležitější, jak žáky pro fyziku nadchnout. Daří se to:  někteří z „pořádajících“ studentů dospěli k zajímavému zjištění: „Najednou jsme se ocitli v kůži učitelů. Čekali jsme, že všichni účastníci budou nadšeni a říkat, jak je to zajímavé! A ono nic. Musíme se fakt hodně snažit, abychom všechny zaujali a udrželi jejich pozornost. Učitelé to nemají jednoduché.“

Kapka fyziky se líbí nejen žákům, ale také jejich učitelům. Velmi oceňují, jak hodonínská průmyslovka vzala propagaci fyziky do „svých rukou.“ Daří se jim tak motivovat žáky nejen pro oblast fyziky, ale také pro budoucí volbu střední školy.

Nejbližší termín Kapky fyziky je 25. 1. 2019. Celá akce je pro zúčastněné základní školy zdarma.

 

Více zde: http://www.prumyslovka.cz/novinky/delame-fyzikalni-pokusy-pro-zaky-zakladnich-skol

 

Linda Navrátilová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail