Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Kdo si myslí, že fyzika není zrovna moc zábavná, měl by se vypravit na průmyslovku do Hodonína. Tam již druhým rokem pořádají fyzikální dílny KAPKA FYZIKY, které žákům základních škol představují fyziku jako zajímavou, důležitou i zábavnou oblast našeho života. S nápadem připravit program plný pokusů přišla fyzikářka hodonínské průmyslovky Jana Slováková. Svým nadšením strhla i žáky technického lycea, kteří jí pomáhají hodinový program uskutečnit.
Mladí technici si mezi sebou rozdělili jednotlivé pokusy a perfektně se naučili fyzikální zákonitosti prezentovat. „Na mém stanovišti žáci uvidí, jaký má tlak vliv na bod varu vody. Ve skleněné baňce vytvořím silný podtlak, téměř vakuum, a v něm se voda vaří i za pokojové teploty“, říká Adam. „U mě se zase dozví, kdo vymyslel mikrovlnku, a že pomocí mikrovln si mohu změřit rychlost světla. A navíc si dají výborný popcorn!“ usmívá se Šimon.
Kapka fyziky
Akce probíhá ve vybraných dnech, které jsou zveřejněné na webu Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně http://www.prumyslovka.cz/. Během jednoho dopoledne se ve fyzikální učebně vystřídá až 5 tříd osmáků a deváťáků. Na 10ti stanovištích si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak a proč fungují některé fyzikální jevy:
Série pokusů č. 1
Série pokusů č. 2 (nová)
Aha, učit není jednoduché!
Vlastní zkušenost je asi to nejdůležitější, jak žáky pro fyziku nadchnout. Daří se to: někteří z „pořádajících“ studentů dospěli k zajímavému zjištění: „Najednou jsme se ocitli v kůži učitelů. Čekali jsme, že všichni účastníci budou nadšeni a říkat, jak je to zajímavé! A ono nic. Musíme se fakt hodně snažit, abychom všechny zaujali a udrželi jejich pozornost. Učitelé to nemají jednoduché.“
Kapka fyziky se líbí nejen žákům, ale také jejich učitelům. Velmi oceňují, jak hodonínská průmyslovka vzala propagaci fyziky do „svých rukou.“ Daří se jim tak motivovat žáky nejen pro oblast fyziky, ale také pro budoucí volbu střední školy.
Nejbližší termín Kapky fyziky je 25. 1. 2019. Celá akce je pro zúčastněné základní školy zdarma.
Více zde: http://www.prumyslovka.cz/novinky/delame-fyzikalni-pokusy-pro-zaky-zakladnich-skol
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.