Studenti

Článků v rubrice: 218

Čína školí jaderné odborníky z celého světa

Třicet pět studentů magisterského a doktorandského studia z Afriky a jižní Asie dostalo v loňském roce stipendia v rámci programu Stipendia pro atomovou energii v Číně (China’s Atomic Energy Scholarship, AES). Studují na největší jaderné škole v zemi, která je součástí Harbin Engineering University (HEU). Podle dohody mezi Čínským úřadem pro atomovou energii a MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni) o pomoci zemím, které chtějí začít budovat jadernou energetiku, MAAE usnadňuje proces podávání žádostí a platí studentům letenky, zatímco čínská vláda pokrývá školné a životní náklady. Program začal v roce 2012 a od roku 2017 je v plném proudu. Přihlášky do dalšího ročníku 2019-2020 se právě přijímají.

Fotogalerie (1)
Studenti jaderného inženýrství se v Číně učí používat přístroje k měření ionizujícího záření, v laboratoři virtuální reality se učí řídit jaderný reaktor na modelu prvního čínského reaktoru Qinshan 1, či detekci a analýzu chyb a poskytování vzdálené nouzo

„V Ghaně můžete studovat jaderné vědy, ale experimentální laboratoře, které provádějí výzkum týkající se jaderných elektráren, jsou tu jen velmi omezené,“ řekl Michael Kwaku Annor-Nyarko, doktorand, který přišel na Harbin Engineering University v září minulého roku za účelem výzkumu řízení reaktorových systémů. Pracuje pro ghanského regulátora (obdoba našeho SÚJB) a očekává se, že po absolvování bude hrát odbornou úlohu při udělování licencí a dohledu nad plánovaným programem jaderné energie v zemi. Než se zapsal do Harbinu, studoval inženýrskou, fyzikální a výpočetní jadernou vědu v Ghaně, ale jaderný reaktor v provozu nikdy neviděl.

Se 45 jadernými reaktory v provozu, 11 ve výstavbě a desítkami dalších v různých fázích plánování má Čína jaderné vzdělávání jako nejvyšší prioritu. „Jaderná energie je součástí reakce země na rostoucí poptávku po energii a hrozby klimatických změn,“ řekl Zhijian Zhang, viceprezident univerzity. „A když už se na to soustřeďujeme, chceme rozšířit podporu na studenty z rozvojových zemí, kteří mohou využít našich odborných znalostí.“

Studenti se naučí základům jaderného inženýrství a seznámí se s jedinečnými čínskými metodami a technologiemi, řekl Zhang, který je také viceprezidentem Čínské jaderné společnosti. Zahraniční studenti studují v angličtině a jsou také zapsáni do výuky čínského jazyka. Studují všechny aspekty jaderného inženýrství se zvláštním zaměřením na elektrárny a radiační ochranu. Škola je vybavena různými laboratořemi, včetně plnorozsahového simulátoru, simulačního systému rychlého reaktoru chlazeného sodíkem a laboratoří virtuální reality, což umožňuje studentům „sáhnout si“ na řízení provozu jaderných energetických reaktorů. „Vzhledem k různým úrovním vědeckého zázemí studentů, kteří přicházejí, jsou počáteční kurzy přizpůsobeny jejich individuálním potřebám a úrovni“, vysvětlil Puzhen Gao, proděkan Vysoké školy jaderné vědy a technologie.

Program začal jako projekt technické spolupráce na pomoc zvýšit kapacity ve výzkumu, vývoji, vzdělávání a tréninku. Od roku 2017 financuje program Stipendia pro atomovou energii v Číně každoročně mezi 35 a 40 novými studenty. Cílem je poskytnout finanční podporu vynikajícím studentům a technikům ze zemí, které nově chtějí začít budovat jadernou energetiku, aby mohli studovat v Číně.

Úkolem MAAE je vedle financování cestování hlavně pomoci prostřednictvím zavedených systémů národní spolupráce nasměrovat do programu ty správné kandidáty“, řekl Gashaw Wolde, programový manažer MAAE. „Máme správné kontakty, správné institucionální partnery v zemích, které nově přistupují k budování jaderné energetiky.“

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/china-trains-nuclear-engineers-from-nuclear-newcomer-countries-iaea-facilitates-selection-process

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový druh magnetu

Sloučenina uranu a antimonu USb2 generuje magnetismus úplně jiným způsobem než dosud známé magnety. Vědci jej nazvali „singletový” magnetismus. Elektrony, záporně nabité elementární částice, vytvářejí své vlastní malé magnetické pole. Je to důsledek kvantové mechanické vlastnosti známé jako spin.

Biocev, mitochondrie a nádory

Výzkumné skupiny vědeckého centra BIOCEV se zaměřují na detailní poznání organismů na molekulární úrovni. Jejich výsledky směřují do aplikovaného výzkumu a vývoje nových léčebných postupů proti závažným zdravotním problémům.

S.A.W.E.R. může změnit poušť v úrodnou krajinu

Proměnit suchou a horkou poušť v zelenou krajinu zní v tuto chvíli jako sen nebo pohádka. V praxi by k takové proměně bylo třeba velké množství vody. Ale kde takové množství vody v poušti vzít? Pomocí Slunce ze vzduchu! I pouštní vzduch totiž v sobě obsahuje vodní páru.

Inerciální udržení – lasery a urychlovače

Fúzí při magnetickém udržení (tokamaky a stelarátory) jsme se zabývali podrobně již mnohokrát. Všimněme si udržení inerciálního, které s nepatrnou nepřesností můžeme zaměnit za laserovou fúzi. V roce 1963 sovětští vědci N. G. Basov a O. N.

Povaha zvířat je přizpůsobivá, ale zároveň stálá

Každý majitel nějakého domácího mazlíčka vám řekne, že lidé nejsou jedinými tvory s osobností. A netýká se to jen psů a koček. V posledních letech vědci zjistili, že zástupci mnoha živočišných druhů mají unikátní životní dispozice a vykazují v průběhu ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail