Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?
Pak organizujeme Den s experimentální fyzikou právě pro Tebe! Letos vyjímečně ON-LINE!
Den s experimentální fyzikou je jednodenní akce, kterou každoročně pořádají organizátoři Fyzikálního korespondenčního semináře (FYKOS) Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK), aby (nejen) středoškolským studentům přiblížili experimentální fyziku a vědecký výzkum. Letos se akce z pochopitelných důvodů (koronavirová pandemie) koná on-line. Účastníci se mohou těšit na přednášky o pracovištích MFF UK a o tématech, kterým se pracovníci fakulty věnují. Součástí programu budou také informace o možnostech zapojení (budoucích) studentů do vědy a výzkumu již při studiu a diskusní panel se současnými organizátory FYKOSu.
DSEF proběhne 6. listopadu 2020 na YouTube kanálu Fykosák. Účastnit se může kdokoliv a akce je samozřejmě zdarma.
Na stránkách dsef.cz brzy zveřejníme konkrétní program a časový harmonogram akce. Těšíme se na Tebe!
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.