Studenti

Článků v rubrice: 251

Korespondenční semináře právě odstartovaly

Ve víru všudypřítomných omezení a distanční výuky by studenty základních a středních škol mohly zaujmout korespondenční soutěže, které u nás mají dlouhou tradici. Jsou v mnoha ohledech velmi přínosné pro rozvoj fyzikálního a matematického myšlení! Jednou z nich je korespondenční seminář Výfuk, který právě zahájil již desátý jubilejní ročník.

Fotogalerie (3)
Ilustrační obrázek (zdroj MFF)

Výfuk (počty fyzikálních úkolů) je korespondenční seminář organizovaný Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, jehož organizaci zajišťují především studenti Matfyzu. Klademe si za cíl přitáhnout a motivovat každého a skrze fyziku a matematiku mu pomoci s dlouhodobým rozvojem. 

Příklady, úlohy, logika, experimenty 

Celý ročník Výfuku se skládá ze šesti sérií, v každé z nich je sedm různých úloh - jednoduchá logická úloha, jednodušší fyzikální problémy, komplexnější fyzikální úkol nebo úloha, která je spojena s naučným textem Výfučtení (například to nejnovější se zabývá grafy, což se může v dnešní době velmi hodit). Součástí každé série je také experimentální úloha, která vyžaduje nejen sestavení experimentu a naměření dat, ale i jejich vyhodnocení a interpretaci. 

Účastníci mohou vyřešit tolik úloh, kolik chtějí, a poslat svá řešení online nebo poštou. Organizátoři každé jednotlivé řešení přečtou a dají studentovi na jeho postup zpětnou vazbu společně s bodovým ohodnocením, na jehož základě se potom sestaví výsledková listina. 

V kontaktu po celý rok 

Účastníci jsou tak nejen motivováni pouštět se do řešení dalších fyzikálních a matematických úloh a sami se v této oblasti zlepšovat, ale dostávají cennou zpětnou vazbu na svá řešení. To vše navíc po dobu celého roku. Mimo tradiční soutěž o šesti sériích totiž Výfuk pořádá i sérii prázdninovou. Kromě toho se každoročně konají dvě víkendová setkání (na jaře a na podzim) a dvoutýdenní letní tábor. Všechny akce mají za cíl nejen budovat komunitu mladých lidí se stejnými zájmy, ale díky přednáškám a hrám také účastníky dále rozvíjet v přírodovědných a technických oborech. 

Desátý ročník Výfuku byl zahájen 

První série již proběhla, avšak k účastni na semináři není nutné řešit všechny série, přidat se je možné kdykoliv během roku. Zadání druhé série je k nalezení na webových stránkách semináře http://vyfuk.mff.cuni.cz/. Na její řešení mají žáci základních škol čas do 7. prosince. Řešením druhé série si také mohou zajistit účast na podzimním setkání, které tentokrát proběhne online. Jeho součástí budou nejen přednášky, ale i hry a streamy z vědeckých pracovišť.

Těšíme se na vás!

 Za organizátory Karolína Letochová

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail