Studenti

Článků v rubrice: 257

Korespondenční semináře právě odstartovaly

Ve víru všudypřítomných omezení a distanční výuky by studenty základních a středních škol mohly zaujmout korespondenční soutěže, které u nás mají dlouhou tradici. Jsou v mnoha ohledech velmi přínosné pro rozvoj fyzikálního a matematického myšlení! Jednou z nich je korespondenční seminář Výfuk, který právě zahájil již desátý jubilejní ročník.

Fotogalerie (3)
Ilustrační obrázek (zdroj MFF)

Výfuk (počty fyzikálních úkolů) je korespondenční seminář organizovaný Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, jehož organizaci zajišťují především studenti Matfyzu. Klademe si za cíl přitáhnout a motivovat každého a skrze fyziku a matematiku mu pomoci s dlouhodobým rozvojem. 

Příklady, úlohy, logika, experimenty 

Celý ročník Výfuku se skládá ze šesti sérií, v každé z nich je sedm různých úloh - jednoduchá logická úloha, jednodušší fyzikální problémy, komplexnější fyzikální úkol nebo úloha, která je spojena s naučným textem Výfučtení (například to nejnovější se zabývá grafy, což se může v dnešní době velmi hodit). Součástí každé série je také experimentální úloha, která vyžaduje nejen sestavení experimentu a naměření dat, ale i jejich vyhodnocení a interpretaci. 

Účastníci mohou vyřešit tolik úloh, kolik chtějí, a poslat svá řešení online nebo poštou. Organizátoři každé jednotlivé řešení přečtou a dají studentovi na jeho postup zpětnou vazbu společně s bodovým ohodnocením, na jehož základě se potom sestaví výsledková listina. 

V kontaktu po celý rok 

Účastníci jsou tak nejen motivováni pouštět se do řešení dalších fyzikálních a matematických úloh a sami se v této oblasti zlepšovat, ale dostávají cennou zpětnou vazbu na svá řešení. To vše navíc po dobu celého roku. Mimo tradiční soutěž o šesti sériích totiž Výfuk pořádá i sérii prázdninovou. Kromě toho se každoročně konají dvě víkendová setkání (na jaře a na podzim) a dvoutýdenní letní tábor. Všechny akce mají za cíl nejen budovat komunitu mladých lidí se stejnými zájmy, ale díky přednáškám a hrám také účastníky dále rozvíjet v přírodovědných a technických oborech. 

Desátý ročník Výfuku byl zahájen 

První série již proběhla, avšak k účastni na semináři není nutné řešit všechny série, přidat se je možné kdykoliv během roku. Zadání druhé série je k nalezení na webových stránkách semináře http://vyfuk.mff.cuni.cz/. Na její řešení mají žáci základních škol čas do 7. prosince. Řešením druhé série si také mohou zajistit účast na podzimním setkání, které tentokrát proběhne online. Jeho součástí budou nejen přednášky, ale i hry a streamy z vědeckých pracovišť.

Těšíme se na vás!

 Za organizátory Karolína Letochová

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Elektrické koridory pro elektromobily

Jak cestovat elektromobilem přes celý kontinent? Elektrifikace dopravy je jedním z nezbytných kroků při řešení problémů, které přináší současná klimatická změna. Doprava je obrovským producentem CO2.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail