40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Ve víru všudypřítomných omezení a distanční výuky by studenty základních a středních škol mohly zaujmout korespondenční soutěže, které u nás mají dlouhou tradici. Jsou v mnoha ohledech velmi přínosné pro rozvoj fyzikálního a matematického myšlení! Jednou z nich je korespondenční seminář Výfuk, který právě zahájil již desátý jubilejní ročník.
Výfuk (Výpočty fyzikálních úkolů) je korespondenční seminář organizovaný Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, jehož organizaci zajišťují především studenti Matfyzu. Klademe si za cíl přitáhnout a motivovat každého a skrze fyziku a matematiku mu pomoci s dlouhodobým rozvojem.
Příklady, úlohy, logika, experimenty
Celý ročník Výfuku se skládá ze šesti sérií, v každé z nich je sedm různých úloh - jednoduchá logická úloha, jednodušší fyzikální problémy, komplexnější fyzikální úkol nebo úloha, která je spojena s naučným textem Výfučtení (například to nejnovější se zabývá grafy, což se může v dnešní době velmi hodit). Součástí každé série je také experimentální úloha, která vyžaduje nejen sestavení experimentu a naměření dat, ale i jejich vyhodnocení a interpretaci.
Účastníci mohou vyřešit tolik úloh, kolik chtějí, a poslat svá řešení online nebo poštou. Organizátoři každé jednotlivé řešení přečtou a dají studentovi na jeho postup zpětnou vazbu společně s bodovým ohodnocením, na jehož základě se potom sestaví výsledková listina.
V kontaktu po celý rok
Účastníci jsou tak nejen motivováni pouštět se do řešení dalších fyzikálních a matematických úloh a sami se v této oblasti zlepšovat, ale dostávají cennou zpětnou vazbu na svá řešení. To vše navíc po dobu celého roku. Mimo tradiční soutěž o šesti sériích totiž Výfuk pořádá i sérii prázdninovou. Kromě toho se každoročně konají dvě víkendová setkání (na jaře a na podzim) a dvoutýdenní letní tábor. Všechny akce mají za cíl nejen budovat komunitu mladých lidí se stejnými zájmy, ale díky přednáškám a hrám také účastníky dále rozvíjet v přírodovědných a technických oborech.
Desátý ročník Výfuku byl zahájen
První série již proběhla, avšak k účastni na semináři není nutné řešit všechny série, přidat se je možné kdykoliv během roku. Zadání druhé série je k nalezení na webových stránkách semináře http://vyfuk.mff.cuni.cz/. Na její řešení mají žáci základních škol čas do 7. prosince. Řešením druhé série si také mohou zajistit účast na podzimním setkání, které tentokrát proběhne online. Jeho součástí budou nejen přednášky, ale i hry a streamy z vědeckých pracovišť.
Těšíme se na vás!
Za organizátory Karolína Letochová
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.