Studenti

Článků v rubrice: 314

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí? Především přirozené chápání on-line světa i motivaci v profesním rozvoji. Firmy potřebují jejich myšlení a celospolečenské vize ke své inovaci.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Samsung)

Dosud platili za digitální inovátory především mileniálové, narození v 80. letech a první polovině 90. let. Do věku aktivních obyvatel se však už nyní dostává následující generace označovaná jako Generace Z. Ta se mezi moderní technologie narodila a internet je její přirozené prostředí. „Mileniálové začínali s prohlížeči a vyhledávači; sociální sítě využívají jako doplněk komunitních vztahů. Generace Z je v on-line světě zapojena hlouběji. Pro ni nejsou moderní technologie otázkou ‚učení‘, je s nimi spjata odjakživa. Dnešní dvacátníci přijímají neustálý tok on-line informací a část jejich života se odehrává na sociálních sítích, které bývají důležitým stimulem jejich vztahů – stačí, když aktualizují svůj profil, a okruh blízkých je v obraze, žádná další osobní oznámení nejsou třeba. Jsou zvyklí žít on-line, ale také si váží svého soukromí a pečlivě zvažují, co a kde o sobě prozradí. Většinou si uvědomují, jakou stopu o sobě na internetu zanechávají, což mnohým mileniálům chybí,“ popsala Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.

Generace Z je realistická

Generace Z dospívala během ekonomické recese v letech 2008 až 2012 a vnímala její důsledky na příjmy svých rodičů. Oproti mileniálům, kteří si do té doby na pracovním trhu zvykli klást až nesmyslné požadavky, zůstávají pokorní a chtějí na sobě pracovat. „Po jejich vzoru se mění společnost i pracovní trh. Firmy je potřebují jako pracovníky, kteří přináší nové vnímání on-line světa a chápou potřeby svých vrstevníků. Znalost a užívání moderních technologií je leckdy důležitější než požadavek na předchozí zkušenosti. U generace Z už neplatí, že by starší a zkušenější zaměstnanci učili ty mladé a bez praxe. Současní absolventi naopak bývají těmi, kteří mají přinést nové nápady a cesty, jak oslovit mladé spotřebitele, kterým lidé dříve narození tolik nerozumějí,“ potvrdila Olga Hyklová, majitelka personální agentury Advantage Consulting.

Práce musí být koníčkem

Jak ukázal průzkum agentury Behavio, pro mladé lidi mezi 16 až 23 lety je u práce zcela klíčové, aby jim dávala smysl (48 %) a aby byla jejich koníčkem (40 %). Své vzdělání a rozvoj pak řadí mezi nejdůležitější hodnoty, hned vedle rodiny, přátel a partnerských vztahů. „Tím, jak se dnešní dvacátníci dívají na společnost, jak se učí, získávají zkušenosti, chtějí uspět v práci i v životě, jsou motivovaní se neustále zlepšovat, se od mileniálů liší. I to byl impuls ke vzniku rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills, který podporuje mladé Čechy a Slováky ve vědomé volbě kariéry, ukazuje jim možné profesní směry a rozvíjí jejich dovednosti v oblasti managementu, marketingu a nových technologií,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická.

Chuť se stále vzdělávat

Vzdělávacím potřebám generace Z český školský systém příliš nestačí, stále víc mladých lidí tak využívá rostoucí nabídku rozvojových programů. „Lidé z generace Z vidí možnosti svého vzdělávání daleko za hranicemi školních lavic, nezajímají je odpovědi na otázky ‚co‘, které si najdou na dva kliky, ale především ‚jak‘. Jsou zvyklí učit se věci vizuálně, prakticky, podle videonávodů na YouTube, ne pouze z přednášek a knih. Preferují skupinové učení, ať už on-line, nebo off-line, a také spolupráci, přičemž respektují jiné individuality. Profesní rozvoj uvnitř firmy považují za hodnotnější a efektivnější než teoretické vyučování. Naopak klasické studium mnohdy vidí jako nedostačující a hledají další příležitosti neformálního vzdělávání v podobě dlouhodobých programů nebo jednorázových on-line workshopů a seminářů,“ poukázala Lucie Mairychová, realizátorka rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills.

Respektování autorit

Dalším rozdílem oproti mileniálům je i větší náklonnost k vedení od učitele nebo člověka z praxe. Podle zahraničních výzkumů preferuje učení podle pokynů lektora až 40 procent současných studentů, zatímco z mileniálů tuto formu vítá jen každý čtvrtý. „Přemíra informací, kterými je generace Z non-stop obklopena, může být pro mnohé dospívající matoucí. Stále řeší, jakou cestu či příležitost si vybrat, vždyť se nabízí tolik možností! Proto je i pro tyto mladé lidi velmi důležitá pomoc mentora, člověka, který má zkušenosti a dokáže jim je předat. Přitom rozhodnutí a výkon už záleží jen čistě na studentech samotných. V našem celoročním programu radí účastníkům desítky odborníků z firem, kariérových poradců a cestovatelů. Absolvují víkendové workshopy, letní intenzivní kemp se zaměřením na dovednosti v managementu, marketingu a nových technologiích a díky vlastnímu rozpočtu v rámci programu si projdou dalšími vzdělávacími akcemi dle svého výběru,“ vysvětlila Lucie Mairychová.

SAMSUNG TVOJE ŠANCE #FUTURESKILLS

Nový projekt Samsung Tvoje šance #FUTURESKILLS iniciátora Samsung Electronics Czech and Slovak, s. r. o., má za cíl připravit mladé lidi na změny na trhu práce a naučit je dovednosti, které jim otevřou možnosti pro lepší uplatnění v jakékoli profesi. Po úspěšné realizaci projektu Samsung Tvoje šance, který v letech 2018 a 2019 podpořil nastartování vysněné kariéry celkem 21 znevýhodněných dětí, chce nový projekt Samsung Tvoje šance #FUTURESKILLS oslovit všechny mladé lidi bez ohledu na jejich zázemí a rodinnou situaci, aby jim pomohl v rozvoji dovedností budoucnosti. Realizátorem nového projektu Tvoje šance #FUTURESKILLS je Institut kariéry a rozvoje, z. s., jehož zájmem je mimo jiné medializovat problematiku vědomé volby kariéry a motivovat, aby se volba budoucího zaměstnavatele odvíjela od osobních hodnot.

Více informací zde: https://www.samsungtvojesancefutureskills.cz/#home

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Roboti ve skladech, autonomní kamiony a umělá inteligence

Čtvrtá průmyslová revoluce přetváří svět, jak ho známe. Technologický pokrok stírá hranice mezi fyzickým a digitálním prostředím.

Zvýšení výkonu jaderné fúze

Jadernou fúzi už do jisté míry umíme. Dvě lehká jádra fúzují za vzniku těžšího. Nicméně hmotnost výsledného jádra je menší než součet hmotností ...

Robotický den 2024

V Kongresovém centru na Vyšehradě v Praze proběhne v neděli 9. června 2024  již 19. ročník Mezinárodního robotického dne. Veřejnost se může kdykoli mezi 10. až 17.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail