Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Zajímá vás fyzika? Jde vám lépe než vašim vrstevníkům z domova či dokonce i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy i mimo školu a rádi pracujete v týmu? Pokud je vaše odpověď ANO, neváhejte a přihlašte se do mezinárodní soutěže Fyziklání Online 2021. Můžete tak učinit do 23. 11. 2021 do 12 hodin prostřednictvím naší webové stránky https://online.fyziklani.cz/.
Fyziklání Online je jednou z největších online fyzikálních soutěží na světě. Organizuje ji FYKOS na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Praha. Základní podmínkou je mít tým složený z 1-5 členů a touhu soutěžit. V minulých ročnících se Fyziklání Online zúčastnili soutěžící z desítek zemí světa ze 4 světadílů, což jen svědčí o prestiži a mezinárodním duchu celé soutěže. Účast v soutěži je zdarma.
O soutěži
Je určena především týmům studentů středních škol, ale speciální kategorie Open se může zúčastnit kdokoli. Každý středoškolský tým bude soutěžit v jedné ze tří kategorií (A, B, C) na základě koeficientu týmu, který závisí na aktuálním ročníku studia jednotlivých členů týmu. Účastníci soutěží v řešení širokého spektra fyzikálních problémů rostoucí obtížnosti. Pro každou kategorii jsou stejné. Absolutní vítěze a nejlepší týmy v jednotlivých kategoriích čekají atraktivní hmotné i nehmotné ceny, jako jsou např. knihy, FYKOSí mikiny a licence na programy OrgPad, Mathematica, Graphmatica a další.
Jak a kdy se soutěž koná?
Bude probíhat 24. 11. 2021 a je rozdělena do 2 soutěžních částí. Hlavní soutěž trvající 3 hodiny začne v 17:00 SEČ. Každý tým dostane prvních 7 problémů. Jakmile tým vyřeší danou úlohu, získá přístup k následující, tak, aby vždy měl k dispozici 7 úloh. Hodinu po zahájení hlavní soutěže se otevře bonusová část takzvané série Hurry-up. Tato část obsahuje tři linie, ve kterých jsou úlohy tématicky propojeny. Týmy za úspěšné řešení jednotlivých úloh získávají body podle toho, na kolikátý pokus byl daný problém zodpovězen správně.
Pro více informací o průběhu nebo pravidlech soutěže neváhejte navštívit náš web https://online.fyziklani.cz/.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.