Studenti

Článků v rubrice: 310

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád). Rádi také přinášíme reportáž jednoho z účastníků – Richarda Materny.

Fotogalerie (3)
Momentky ze soustředění FYKOS 2022 v Hejnicích (zdroj FYKOS)

Po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru se FYKOSu opět podařilo zorganizovat tradiční jarní soustředění. To se letos konalo v Hejnicích, malém městečku v Jizerských horách. Zde si mělo 38 nejlepších řešitelů korespondenčního semináře užít devět dní odborných přednášek i volnočasových aktivit. 

Přestože byla pro mnohé cesta do Jizerských hor dlouhá, zajisté se všem vyplatila. Účastníci se letos ocitli ve světě Pána prstenů na ostrově Númenor, kde museli za své rody i sami za sebe zápolit o přízeň velekrále Ar-Pharazôna a vyvarovat se nástrahám zrádného Annatara, později známého jako Temný pán Sauron. Nikdo neříkal, že to bude snadné, a tak účastníci museli hned první noc projít labyrintem po hřebenech Jizerských hor. 

Králova přízeň je cenná věc, ovšem neméně důležité jsou vědomosti. Těch se účastníkům dostalo na odborných i populárních přednáškách. Zprvu měli možnost dozvědět se něco nového o derivacích a integrálech, ve druhé části soustředění pak probíhaly přednášky na poutavá témata ze všech koutů středoškolské i vysokoškolské fyziky. Svou úroveň obtížnosti si našel každý a bylo zřejmé, že přednášející vědí, o čem mluví. Měření a následné prezentování fyzikálních experimentů pak byly zajímavým zpestřením odborného programu. Studenti si mohli například změřit, jak rychle létají kulky ze vzduchovky, či jaký tvar musí mít nádoba, aby v ní hladina při výtoku vody klesala konstantní rychlostí. 

I přes vytrvalé učení nejmoudřejších Númenorejců se však našli takoví, kteří uvěřili Sauronovým lžím. Vydali se na plavbu do Valinoru, Země neumírajících, a za svou troufalost byli potrestáni. Ti, kteří zůstali věrni moudrému učení elfů, odpluli do Středozemě, kde mohli dále žít v pokoji a míru.

Celé soustředění bylo po všech stránkách přínosné a účastníci mohli po devíti dnech odjíždět s nově nabytými znalostmi a dovednostmi a hlavně skvělými zážitky, které by sezením ve školních lavicích nikdy nezískali.

Richard Materna – účastník

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail