Studenti

Článků v rubrice: 289

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád). Rádi také přinášíme reportáž jednoho z účastníků – Richarda Materny.

Fotogalerie (3)
Momentky ze soustředění FYKOS 2022 v Hejnicích (zdroj FYKOS)

Po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru se FYKOSu opět podařilo zorganizovat tradiční jarní soustředění. To se letos konalo v Hejnicích, malém městečku v Jizerských horách. Zde si mělo 38 nejlepších řešitelů korespondenčního semináře užít devět dní odborných přednášek i volnočasových aktivit. 

Přestože byla pro mnohé cesta do Jizerských hor dlouhá, zajisté se všem vyplatila. Účastníci se letos ocitli ve světě Pána prstenů na ostrově Númenor, kde museli za své rody i sami za sebe zápolit o přízeň velekrále Ar-Pharazôna a vyvarovat se nástrahám zrádného Annatara, později známého jako Temný pán Sauron. Nikdo neříkal, že to bude snadné, a tak účastníci museli hned první noc projít labyrintem po hřebenech Jizerských hor. 

Králova přízeň je cenná věc, ovšem neméně důležité jsou vědomosti. Těch se účastníkům dostalo na odborných i populárních přednáškách. Zprvu měli možnost dozvědět se něco nového o derivacích a integrálech, ve druhé části soustředění pak probíhaly přednášky na poutavá témata ze všech koutů středoškolské i vysokoškolské fyziky. Svou úroveň obtížnosti si našel každý a bylo zřejmé, že přednášející vědí, o čem mluví. Měření a následné prezentování fyzikálních experimentů pak byly zajímavým zpestřením odborného programu. Studenti si mohli například změřit, jak rychle létají kulky ze vzduchovky, či jaký tvar musí mít nádoba, aby v ní hladina při výtoku vody klesala konstantní rychlostí. 

I přes vytrvalé učení nejmoudřejších Númenorejců se však našli takoví, kteří uvěřili Sauronovým lžím. Vydali se na plavbu do Valinoru, Země neumírajících, a za svou troufalost byli potrestáni. Ti, kteří zůstali věrni moudrému učení elfů, odpluli do Středozemě, kde mohli dále žít v pokoji a míru.

Celé soustředění bylo po všech stránkách přínosné a účastníci mohli po devíti dnech odjíždět s nově nabytými znalostmi a dovednostmi a hlavně skvělými zážitky, které by sezením ve školních lavicích nikdy nezískali.

Richard Materna – účastník

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Spojené království si vybralo uhelnou elektrárnu jako místo pro stavbu prototypu fúzní elektrárny

Není žádným tajemstvím, že pokračováním (věřme, že úspěšného) projektu tokamaku ITER bude zařízení, pro které se obecně přijal název DEMO – demonstrační elektrárna.

Fusion móda - srážka světů

Někdy se musím hodně zamyslit, zda téma patří do popularizace vědy. Popularizovat termojadernou fúzi kupříkladu mezi technickou komunitou není až tak inovativní a nezbytné, neb tato část společnosti ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail