Studenti

Článků v rubrice: 315

Jaké bylo Fyziklání 2023

Soutěž Fyziklání existuje už dlouhých 17 let. Za tu dobu ušla dlouhou cestu. Od skromných počátků, kdy ji připravovala jen hrstka nadšených organizátorů Fyzikálního korespondenčního semináře FYKOSu a veškeré zúčastněné týmy se vešly do jediné posluchárny Matematicko-fyzikální fakulty UK, se rozrostla do nevídaných rozměrů.

Fotogalerie (5)
Fyziklání 2023 (zdroj Fykos)

Fyziklání 2023 uvítalo téměř 1 200 žáků středních škol z 21 zemí Evropy, Asie i Jižní Ameriky. Aby spolu mohli soutěžit dohromady, sešli se na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech. Jejich cílem bylo spojit síly v maximálně pětičlenných týmech a během tří hodin vypočítat co největší počet rozmanitých fyzikálních úloh. Při řešení však museli postupovat s rozvahou, jelikož se kromě samotné správnosti odpovědí hodnotil i počet pokusů, který na odevzdání potřebovali. Pro podání co nejlepších výsledků dostali soutěžící občerstvení ve formě baget, limonád, čokolád či brambůrků. Všichni si ze soutěže odnesli i drobné dárky a nejzajímavější ceny za své obdivuhodné výsledky získalo vždy prvních pět týmů v jednotlivých kategoriích rozdělených podle ročníku studia. 

Konkurence byla letos opravdu velká 

Řada týmů podala skvělé výkony, ale největší uznání patří vítězům jednotlivých kategorií. V kategorii C si nejlépe vedl český tým Kdo maže, ten jede. V kategorii B zvítězili indičtí žáci z týmu Power of Phi. První místo v kategorii A a titul celkového vítěze si s sebou do Rumunska odvezl tým Camin Baieti. (Kategorizace soutěžících je poměrně složitá, koho by zajímala detailně, nechť se podívá do pravidel sem: Organizační řád Fyziklání | Fyziklání 2023 (fyziklani.cz)).

Vítěz sice může být jen jeden, ale každý z účastníků zažil den plný zábavy, napětí, týmového ducha a nových poznatků. 

Nejen na soutěž se těší student 

Samotná soutěž, jež proběhla v pátek 10. února, byla sice hlavní událostí celého Fyziklání, ale zdaleka ne tou jedinou. Po celý týden od 6. do 12. února 2023 se konal doprovodný program, který se mimo jiné zaměřoval hlavně na hlubší poznání fyziky, socializaci mezi účastníky a seznámení se s jejich rozličnými kulturami. Účastníci během něj navštívili specializované laboratoře MFF UK i dalších vědeckých institucí v Praze a okolí, poslechli si zajímavé přednášky nebo se pobavili s významnými vědci během panelové diskuse. Během Nation’s evening si pak vzájemně představili zvyky, pokrmy či tance typické pro svou zemi. Společně se vydali i na prohlídku hradu Karlštejn a své úspěchy v soutěži oslavili na párty a rautu. Program završili Městskou hrou, která potrápila jejich mozkové buňky jiným způsobem a provedla je dosud nenavštívenými kouty Prahy. 

Partner 

Dvanácti zahraničním týmům plně uhradil účast European Summer Program on Rationality, generální partner Fyziklání 2023. Díky němu mohli organizátoři FYKOSu uspořádat pro letošní ročník Scholarship program, na který se mohli přihlásit účastníci, kteří by se jinak do Prahy nebyli schopni dopravit. Spolupráce pokračuje i do následujících let a Fyziklání tak bude i v budoucnu zcela unikátní soutěží, oslavou fyziky a mezinárodní spolupráce. 

Jakub Dřevo

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail