Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Čtyřicítka studentů ze třinácti českých středních škol a gymnázií absolvovala těsně před prázdninami svou první „maturitu“. Znalostním testem středoškoláci ukončili třídenní odbornou stáž Skupiny ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín. V Temelíně šlo letos už o třetí kolo Jaderné maturity. Letos si netradiční diplom z Temelína odnesla celkově více než stovka studentů.
Strojovna výrobního bloku, centrum, kde energetici připravují svářeče, nebo simulátor blokové dozorny. To jsou jen příklady míst, které ve třech bězích navštívila více než stovka středoškoláků. I letos pro ně ČEZ připravil Jadernou maturitu.
Teoretickou část Jaderné maturity pokrylo devět přednášek od odborníků z elektrárny zaměřených například na teorii jaderných reaktorů, radiační ochranu nebo na představení jaderné a nejaderné části elektrárny. Získané znalosti prověřil závěrečný test – Jaderná maturita. Všichni byli úspěšní a mohli si tak z Temelína odnést netradiční maturitní vysvědčení.
Sami energetici potvrzují, že absolventi jejich odborných stáží mají velkou šanci najít v energetice své budoucí uplatnění. „Řadu absolventů určitě nevidíme naposledy. Někteří z nich se k nám nebo do jiných provozů Skupiny ČEZ vrací po skutečné maturitě. Jiní pokračují ve studiu na vysokých školách a už jako vysokoškoláci u nás absolvují dvoutýdenní ‚Letní univerzitu‘, což už je taková vstupenka pro práci v jaderné elektrárně,“ vysvětluje Romana Balounová ze strategického náboru energetické firmy.
Kvůli velkému zájmu středoškoláků jen v Temelíně letos proběhly hned tři běhy jaderných maturit, podobný počet studentů absolvuje stejnou akci i v Jaderné elektrárně Dukovany. Další stáže pro studenty odstartují v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.