Studenti

Článků v rubrice: 306

Jihočeskou technickou olympiádu vyhrál student z Písku

Vyřešit technický problém bez použití speciálních pomůcek. Takový byl hlavní úkol finálového kola premiérového ročníku Technické olympiády, kterou pro žáky jihočeských základních škol připravila Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická z Českých Budějovic ve spolupráci s Katedrou fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Hlavní myšlenkou bylo odhalit mezi absolventy základní školní docházky technické talenty a podnítit jejich zájem o studium technicky zaměřených škol.

Fotogalerie (3)
Finalisté Technické olympiády si s řešením úkolů poradili skvěle (zdroj ČEZ)

Nejprve uspět v kvalifikačním kole (únor 2023) a pak své znalosti potvrdit ve finále (květen 2023). Takový byl průběh premiérového ročníku Technické olympiády pro jihočeské základní školy. Z třicítky soutěžících postoupilo do krajského finále deset nejlepších. Na půdě Katedry fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity museli finalisté sestavit stroj, který zvedne nejvýš co nejtěžší závaží.

Jen základní pomůcky a vlastní nápady

K dispozici měli například matice, nit, motůrek, baterie, kladky, vodiče nebo ozubená kolečka. Po třech hodinách odborná porota výsledky zhodnotila. Nešlo přitom o výpočty, ale o originalitu a snahu najít řešení technického problému. „Doufáme, že radost z objevování a hlavně dobrý pocit z toho, že jsem schopen něco navrhnout, vyrobit a vidět, že můj nápad funguje, je pro soutěžící jak největší motivací, tak i odměnou. Pro nás jako hodnotitele je velmi zajímavé sledovat, jak si soutěžící s úkoly poradili, a stále nevycházíme z údivu nad šikovností kluků a holek ze základních škol,“ říká Jaroslav Koreš, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické z Českých Budějovic, která soutěž pořádá.

Patnáctiletý vítěz

Vítězem se stal patnáctiletý Jáchym Kaňa z 9. třídy Waldorfské školy ZŠ Svobodná v Písku, jehož stroj uzvedl osm matic do výšky dvaceti centimetrů. Pro své spolužáky vyhrál originální cenu od partnera olympiády, Skupiny ČEZ: vystoupení Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) s fyzikálními pokusy zaměřenými na energetiku. „Díky Jáchymovi si mohli všichni společně užít představení Úžasného divadla fyziky plného originálních fyzikálních pokusů a poznat tak energetiku v praxi. Děkujeme pořadatelům a Skupině ČEZ, že nám toto umožnila,“ uvedla Markéta Hrodková, třídní učitelka vítěze Technické olympiády ze ZŠ Svobodná v Písku.

Projekt vznikl s cílem ukázat, že technika je zajímavá a nabízí i spoustu možností seberealizace. Pořádá ho Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická z Českých Budějovic ve spolupráci s Katedrou fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. ČEZ je hlavním partnerem soutěže. Nejúspěšnější řešitelé loňského nultého zkušebního ročníku již na SPŠSE studují. Letošním se úspěch v soutěži také započítal jako plusové body při přijímacím řízení. Mnoho zdaru!

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Besedy o energetice běží ve školách už 23 let

Ve Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku proběhla první osvětová beseda „Energie – budoucnost lidstva“ v novém školním roce.

Živý strom z období dinosaurů

Borovice wolemie vznešená (Wollemia nobilis) byla považována za vyhynulou. Podle fosilních nálezů měla vyhynout před dvěma miliony let. V roce 1994 objevili turisté v pískovcových skalách ...

Stelarátor WENDELSTEIN 7-X překročil toužebně očekávanou hranici

Jediný celosupravodivý stelarátor na světě byl v roce 2015 spuštěn v německém Greifsfaldu v Ústavu fyziky plazmatu Maxe Plancka. Po dlouhodobé odstávce je nyní připraven vylepšit ...

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail