Studenti

Článků v rubrice: 312

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29. ročník! Účastníci si jako každý rok mohli naživo prohlédnout některá vědecká pracoviště nejen Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK).

Fotogalerie (3)
Ilustrační obrázek ze Dne s experimentální fyzikou (zdroj FYKOS)

V 9:00 odstartoval DSEF slavnostním zahájením v budově MFF UK na Karlově. Odborný program započal přednáškou Základy soptění Marsu, již vedl doc. Mgr. Petr Brož, Ph.D., který vysvětlil jak vznikají sopky na Marsu a proč jsou tak velké. 

Následně byly připraveny jednotlivé dopolední exkurze, mezi nimiž bychom našli třeba laserovou laboratoř, seizmickou laboratoř, laboratoř růstu krystalů, pohled do nanosvěta nebo biofyziku živých buněk. Bylo zde na výběr z tolika možností, že je člověk neměl šanci stihnout za jediný den. Proto se ještě před konáním DSEFu sami účastníci přihlašovali k jednotlivým týmům, které měly přiřazená vždy tři pracoviště. 

Po dopoledních exkurzích a přestávce na oběd přišla na řadu další sada exkurzí. Ty byly zaměřené na návštěvu pouze jednoho pracoviště, kde mohli účastníci strávit delší dobu. Takto si prohlédli například pracoviště Astronomického ústavu Ondřejov, Ústav molekulární genetiky nebo Prague Asterix Laser System.

Poprvé v historii DSEFu si zájemci mohli vyzkoušet místo více různých exkurzí jednu celodenní. Ta se konala do ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Za tímto názvem se skrývá výzkumné laserové centrum, jež je jedním z největších vědeckých projektů v historii ČR. Nachází se zde některé unikátní nástroje umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky ale i biomedicíny a spousty dalších oborů.

Letošního DSEFu se zúčastnilo 122 lidí. Děkujeme účastníkům, přednášejícím, pracovníkům laboratoří a organizátorům za účast. Doufáme, že si všichni tento ročník Dne s experimentální fyzikou užili a těšíme se na příští rok.

 

Tým FYKOS

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail