Studenti

Článků v rubrice: 315

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29. ročník! Účastníci si jako každý rok mohli naživo prohlédnout některá vědecká pracoviště nejen Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK).

Fotogalerie (3)
Ilustrační obrázek ze Dne s experimentální fyzikou (zdroj FYKOS)

V 9:00 odstartoval DSEF slavnostním zahájením v budově MFF UK na Karlově. Odborný program započal přednáškou Základy soptění Marsu, již vedl doc. Mgr. Petr Brož, Ph.D., který vysvětlil jak vznikají sopky na Marsu a proč jsou tak velké. 

Následně byly připraveny jednotlivé dopolední exkurze, mezi nimiž bychom našli třeba laserovou laboratoř, seizmickou laboratoř, laboratoř růstu krystalů, pohled do nanosvěta nebo biofyziku živých buněk. Bylo zde na výběr z tolika možností, že je člověk neměl šanci stihnout za jediný den. Proto se ještě před konáním DSEFu sami účastníci přihlašovali k jednotlivým týmům, které měly přiřazená vždy tři pracoviště. 

Po dopoledních exkurzích a přestávce na oběd přišla na řadu další sada exkurzí. Ty byly zaměřené na návštěvu pouze jednoho pracoviště, kde mohli účastníci strávit delší dobu. Takto si prohlédli například pracoviště Astronomického ústavu Ondřejov, Ústav molekulární genetiky nebo Prague Asterix Laser System.

Poprvé v historii DSEFu si zájemci mohli vyzkoušet místo více různých exkurzí jednu celodenní. Ta se konala do ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Za tímto názvem se skrývá výzkumné laserové centrum, jež je jedním z největších vědeckých projektů v historii ČR. Nachází se zde některé unikátní nástroje umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky ale i biomedicíny a spousty dalších oborů.

Letošního DSEFu se zúčastnilo 122 lidí. Děkujeme účastníkům, přednášejícím, pracovníkům laboratoří a organizátorům za účast. Doufáme, že si všichni tento ročník Dne s experimentální fyzikou užili a těšíme se na příští rok.

 

Tým FYKOS

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Jak nové technologie chrání akumulátory před extrémními teplotami

S rostoucími globálními teplotami a častějšími extrémními klimatickými jevy se stále více diskutuje o spolehlivosti a bezpečnosti akumulátorů.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail