Rubriky

Článků v rubrice: 1083

Domy nezávislé na inženýrských sítích

Věděli jste, že existuje soutěž Český ostrovní dům? Sbírá a oceňuje projekty studentů architektury na samostatné stavby nepřipojené k inženýrským sítím. Říká se jim off-grid stavby – ostrovní domy – kompletně odpojené od vody, elektřiny, dálkového vytápění, odpadů. Tyto stavby jsou schopné vyrobit si samy elektrickou energii, teplo a zužitkovat i vodu ze svého okolí.

Evropa závislá na plynu

Víte, co to je "geopolitická závislost"? To je, když je jedna země nebo skupina států závislá na jiné zemi nebo skupině států. Třeba dovozem důležitého zboží, potravin, nebo energetických surovin. A s energetickými zdroji se to právě přihodilo Evropské unii. Evropská unie je již dnes geopoliticky závislá na zemích bývalého Sovětského Svazu a i v budoucnu bude nucena zvyšovat dovoz zemního plynu, neboť její vlastní produkce dlouhodobě klesá. Loni se proti roku 2015 snížila o 1,6 procenta na 118,1 miliardy krychlových metrů. Spotřeba naopak stoupla na skoro 429 miliard kubíků, což je meziroční zvýšení o 7,1 procenta. Uvádí to britský koncern BP ve své právě vydané statistické ročence.

Finské hlubinné úložiště pro jaderné palivo

Finové by měli počátkem příštího desetiletí začít ukládat použité jaderné palivo do hlubinného úložiště. Budou v Evropě první. První měděné kontejnery se budou do hloubky 420 metrů v úložišti Onkalo (finsky „jeskyně“) na ostrově Olkiluoto zavážet zhruba v době, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) u nás vybere dvě nejvhodnější lokality pro české hlubinné úložiště. Finsko je ze všech zemí ve výstavbě hlubinného úložiště nejdále, nepočítáme-li USA, kde již řadu let funguje WIPP (Waste Isolation Pilot Plant), zkušební zařízení na ukládání vysokoaktivních odpadů, většinou z vojenského programu.

Čistí vzduch a vyrábí energii

I malá inovace může mít velký význam pro čistý vzduch. V Belgii na universitě vymysleli zařízení, které využívá sluneční záření k čištění vzduchu a produkci vodíku. Ten se může střádat a použít jako zdroj energie.

Světelný meč

Elegantní zbraň. Známe ji ze Star Wars, už 40 let. Diváci obdivují charakteristické blesky světelného meče a epický boj mezi Darthem Vaderem a Obi-Wanem Kenobim. A chtěli by mít také takový meč a trénovat s ním. Jenže jaká by to mohla být technologie? Don Lincoln, vedoucí vědec amerického Fermilab, největší výzkumné instituce v oblasti velkých Hadronových srážečů ve Spojených státech, se s oblibou zabývá popularizací vědy. Jednou z jeho úvah je "Jak vyrobit světelný meč". Pokud by se mu to povedlo, vydělá miliony na trhu s vánočními hračkami.

Neinvazivní způsoby vysoušení zdiva

Pokud se dnes majitel nemovitosti rozhodne bojovat se vzlínající vlhkostí bez náročného podřezávání zdiva, má na výběr prakticky ze dvou neinvazivních metod, které dokáží výrazně snížit vlhkost zdiva bez nutnosti náročných stavebních úprav. Jak možné sanační metody fungují a v čem se liší jejich uplatnění v praxi?

(Poznámka redakce: ozval se nám čtenář, že zmíněné metody vysoušení zdiva zavání šarlatánstvím, a poukazoval na starší případy kdy Klub skeptiků Sysifos uděloval bludné balvany za podobné vysoušecí metody, které se ukázaly být podvodem. Nehodláme dělat závěry, firma se na vzniku článku naprosto nijak nepodílela. Nejde ani o reklamu, ani o odsouzení. Doporučujeme si přečíst odbornou doktorskou práci na téma vysoušení zdiva elektroosmózou: http://web.cvut.cz/ki/710/phd/balik.pdf. Zvídavý čtenář si dnes také může celkem snadno vyhledat nemovitosti, které tyto metody vyzkoušely, a zeptat se na výsledek.)

... 1 « 111 112 113 114 115 116 117 » 181 ...

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail