Soutěže

Článků v rubrice: 53

Známe vítěze soutěže o vodních elektrárnách

Třípól 24. února tohoto roku uveřejnil článek Vodní elektrárny jinak (www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/951-vodni-elektrarny-jinak), ve kterém vyzval čtenáře rozluštit pět hádanek, resp. poznat podle geologické a místopisné nápovědy některé z našich vodních elektráren. Správně odpověděl Viktor Jurák z Micmanic, kterému posíláme slíbenou odměnu a gratulujeme.

Viktor nám napsal:

„Dobrý den, chtěl jsem dát příležitost ostatním a nesoutěžit, ale nakonec mi to nedalo, tak odpovídám: Jde o Štěchovice a Slapy, dále o Lipno I a Lipno II, Orlík, Dalešice a Mohelno a Dlouhé stráně.“ A dodává: „K zajímavosti mostu ve Stádleci bych snad ještě dodal, že zámeček v obci vlastnil vynálezce František Křižík. Jinak, zvědavost mi nedá se nezeptat, v jaké fázi se nachází obří rekonstrukce lipenské elektrárny, a jestli by šla někdy vidět naživo. Stejně tak prahnu vidět pořádně i Dlouhé stráně – na exkurzi jsme sice byli, ale pro mne, jako pro technického nadšence, to nestačí… Děkuji.“

Viktor Jurák

Za správnou odpověď děkujeme a na otázku odpovídáme, že film o rekonstrukci elektrárny Lipno I po 50 letech se právě dokončuje, a čtenářům Třípólu samozřejmě neutajíme odkaz, až bude k dispozici na webu. Nejen pro Viktora, ale pro všechny další, kdo by chtěli navštívit Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, uvádíme kontakt pro objednání exkurze:

Tel. 602322244, 583283282, infocentrum.eds@cez.cz, info@k3-sport.cz nebo přes webstránky www.dlouhe-strane.cz, kde najdete všechny potřebné informace.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail