Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu zdokumentovala 160 druhů, o kterých se dříve nevědělo, že by tu mohly žít, včetně 50 druhů pro vědu naprosto nových.

Fotogalerie (1)
Sifonofor Bathyphysa neboli létající špagetová příšera, spatřená poblíž neprozkoumané a neregistrované podmořské hory u pobřeží Chile. (Obrazový kredit: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute)

Asi 800 až 1200 metrů pod vlnami jihovýchodního Pacifiku spatřili vědci expedice Schmidt Ocean Institute nejhlouběji žijícího živočicha závislého na fotosyntéze, jaký byl kdy nalezen – Leptoseris neboli vrásčitý korál, který byl vědě již znám, ale nevědělo se, že může být tak hluboko. Mezi další úchvatné pohledy patřil tvor podobný medúze známý jako létající špagetová příšera (Bathyphysa conifera) a světélkující hlubokomořský dráček z čeledi Stomiidae. Oba tito tvorové, spolu s více než 100 dalšími druhy, byli již dříve popsáni vědci, ale nikdy předtím nebyli spatřeni v této oblasti. Dalších 50 exemplářů, které ještě zbývá analyzovat, se považuje za nově objevené druhy.

Co všechno ještě nevíme

Expedice následovala po první výzkumné plavbě Schmidt Ocean Institute v lednu, která odhalila gigantickou podmořskou horu u pobřeží Chile a více než 100 podezřelých nově objevených druhů. "Ohromující biotopy a živočišná společenstva, která jsme odhalili během těchto dvou expedic, představují dramatický příklad toho, jak málo toho víme o této odlehlé oblasti," uvedl v prohlášení Javier Sellanes, profesor mořské biologie na Katolické univerzitě v Chile, který obě expedice vedl.

Zatímco lednová expedice se zaměřila především na hřebeny Nazca a Juan Fernández, nová plavba dokumentovala mořský život na hřebeni Salas y Gómez - podmořském pohoří, které se táhne 1 600 kilometrů od hřebene Nazca po Rapa Nui.

I mořské ekosystémy je potřeba chránit

Sellanes a jeho kolegové křižovali hřeben 40 dní v únoru a březnu na palubě výzkumné lodi Falkor společnosti Schmidt Ocean. Během expedice tým prozkoumal 10 podmořských hor, což jsou útvary, které se tyčí nejméně 1 000 m nad okolním mořským dnem. Šest z nich nebylo dosud vědeckými průzkumy zdokumentováno a každá podmořská hora měla svůj vlastní jedinečný ekosystém. "Pozorování odlišných ekosystémů na jednotlivých podmořských horách zdůrazňuje důležitost ochrany celého hřbetu, nejen několika podmořských hor," uvedla Erin. E. Eastonová, odborná asistentka mořských věd na Texaské univerzitě v Rio Grande Valley a vedoucí vědecká pracovnice Schmidtova oceánského institutu. "Doufáme, že data získaná z této expedice pomohou vytvořit nové chráněné mořské oblasti."

 

Výzkumníci prozkoumali vody v okolí Rapa Nui s pomocí členů místní komunity. "Důležitost účasti na oceánografické vědecké expedici na Rapa Nui spočívá v možnosti poznat a lépe porozumět mořskému prostředí obklopujícímu ostrov," říká Marcela Hey Aravena, členka Rady pro moře Rapa Nui a pozorovatelka Schmidt Ocean Institute. "Přírodní zdroje, neznámé mořské druhy a klimatické jevy, které přímo ovlivňují naši komunitu, lze objevit díky naší účasti na výzkumu."

Zdroj: Podmořské pohoří u Velikonočního ostrova hostí tvory, které věda nezná, odhalila expedice | Živá věda (livescience.com)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail