Soutěže

Článků v rubrice: 53

FameLab 2013 – bavme se vědou!

British Council vyhlašuje 3. ročník mezinárodní soutěže FameLab. Stejně jako v minulých ročnících soutěž umožňuje zdokonalit schopnosti účastníků popularizovat vědu a bořit bariéry mezi vědeckou komunitou a laickou veřejností. Jejím cílem je zároveň prezentovat aktuální okruhy zájmu výzkumu v oblasti medicíny, matematiky i přírodních a technických věd. Soutěž je součástí snah British Council podporovat otevřenou diskuzi na živá společenská témata a napomáhat výměně zkušeností v oblasti vědy, vzdělávání a rozvoje občanské společnosti.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Soutěží se již od roku 2004

Soutěž FameLab vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po celém světě. Letos se do ní zapojí již 21 států – kromě většiny evropských také Hong Kong, USA a Jihoafrická republika. V České republice tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně získala záštitu předsedy AV ČR profesora Jiřího Drahoše. Organizuje ji British Council a Občanské sdružení ADETO, nezisková organizace zabývající se popularizací vědy a podporou mezinárodní spolupráce. Soutěž podpořily Nadační fond Karla Janečka, firma RSJ algorithmic trading a Nadace Tomáše Bati.

Zadání soutěže

Každý soutěžící má tři minutyna to, aby publiku a odborné porotě vysvětlil, nad čím právě bádá. Jeho úkolem je zaujmout, pobavit a přesvědčit o významu své vědecké práce. Vystoupení má být vědecky správné a srozumitelné i laické veřejnosti. Posoudit, do jaké míry se to soutěžícím daří, hodnotí porota, která pro účast v národním finále vybere v oblastních kolech deset nejlepších. Do výsledků může svým hlasováním zasáhnout i publikum.

Kdy a kam přihlášky

Soutěžní přihlášky mohou studenti, vědci i pedagogičtí pracovníci starší 21 let podávat do 11. února 2013. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulého ročníku jsou k dispozici na www.britishcouncil.cz

Oblastní kola proběhnou v březnu. Finalisté se pak v dubnu zúčastní dvoudenního školení vedeného anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii. Vítěz květnového národního kola bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu v mezinárodním finále soutěže FameLab na začátku června 2013.

Podrobnosti o soutěži také na Facebooku: FameLab Czech Republic – Česká republika.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail