Soutěže

Článků v rubrice: 53

FameLab 2013 – bavme se vědou!

British Council vyhlašuje 3. ročník mezinárodní soutěže FameLab. Stejně jako v minulých ročnících soutěž umožňuje zdokonalit schopnosti účastníků popularizovat vědu a bořit bariéry mezi vědeckou komunitou a laickou veřejností. Jejím cílem je zároveň prezentovat aktuální okruhy zájmu výzkumu v oblasti medicíny, matematiky i přírodních a technických věd. Soutěž je součástí snah British Council podporovat otevřenou diskuzi na živá společenská témata a napomáhat výměně zkušeností v oblasti vědy, vzdělávání a rozvoje občanské společnosti.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Soutěží se již od roku 2004

Soutěž FameLab vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po celém světě. Letos se do ní zapojí již 21 států – kromě většiny evropských také Hong Kong, USA a Jihoafrická republika. V České republice tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně získala záštitu předsedy AV ČR profesora Jiřího Drahoše. Organizuje ji British Council a Občanské sdružení ADETO, nezisková organizace zabývající se popularizací vědy a podporou mezinárodní spolupráce. Soutěž podpořily Nadační fond Karla Janečka, firma RSJ algorithmic trading a Nadace Tomáše Bati.

Zadání soutěže

Každý soutěžící má tři minutyna to, aby publiku a odborné porotě vysvětlil, nad čím právě bádá. Jeho úkolem je zaujmout, pobavit a přesvědčit o významu své vědecké práce. Vystoupení má být vědecky správné a srozumitelné i laické veřejnosti. Posoudit, do jaké míry se to soutěžícím daří, hodnotí porota, která pro účast v národním finále vybere v oblastních kolech deset nejlepších. Do výsledků může svým hlasováním zasáhnout i publikum.

Kdy a kam přihlášky

Soutěžní přihlášky mohou studenti, vědci i pedagogičtí pracovníci starší 21 let podávat do 11. února 2013. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulého ročníku jsou k dispozici na www.britishcouncil.cz

Oblastní kola proběhnou v březnu. Finalisté se pak v dubnu zúčastní dvoudenního školení vedeného anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii. Vítěz květnového národního kola bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu v mezinárodním finále soutěže FameLab na začátku června 2013.

Podrobnosti o soutěži také na Facebooku: FameLab Czech Republic – Česká republika.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail