Soutěže

Článků v rubrice: 53

Jak to bude aneb Nenecháme problém s energií na svých dětech

Třípól vypisuje pro své čtenáře velkou literární soutěž! Jejím tématem je napsat krátkou sci‑fi povídku, která by se odehrávala v roce 2085, tj. v roce, kdy nové, dnes plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín doslouží, a elektrárna slavnostně ukončí svůj provoz.

Fotogalerie (1)
Jaderná elektrárna Temelín se dvěma novými bloky 3 a 4 (studie)

Původní povídku pro Třípól v délce maximálně do 5000 znaků včetně mezer posílejte do redakce na tretipol@volny.cz do konce února 2013.

Životnost reaktorových nádob nových bloků představuje 60 let plného provozu, což je parametr světové úrovně, s nímž v době začátků jaderné energetiky nikdo nepočítal. Těch šest desetiletí symbolizuje nadčasovost složité technologie výroby energie a její význam pro každého z nás, nehledě na generaci, k níž patříme. Zkuste se zamyslet – kdo z vás či vašich rodičů nebo prarodičů si 2. prosince 1942, kdy Enrico Fermi nastartoval první řízenou štěpnou reakci, pomyslel, že za několik málo desetiletí poté budou moře brázdit atomové ledoborce a ponorky, že se po Marsu bude procházet všeuměl Curiosity, nebo že nám budou sloužit chytré mobily, chytré elektrické sítě, chytré měřiče spotřeby energie a samozřejmě stále více energie vyrobené v jaderných elektrárnách… Takže, stručně řečeno, povídka má být o stavu vědecko‑technického rozvoje v roce 2085. Nabízí se srovnání se 40. léty minulého století, názory lidí na jádro a jeho možnosti, stav planety na konci třetího tisíciletí… Fantazii se meze nekladou.

Pokud se rozhodnete zúčastnit se soutěže, neváhejte, a pište. O Vánocích bude času dost (a propos – jak asi budou vypadat v roce 2085?). Uzávěrka soutěže je 28. 2. 2013. Nejlepší práce, které vybere redakční rada, uveřejníme a odměníme.

Hlavu plnou nápadů a lehké pero přeje

Vaše redakce Třípólu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail