Soutěže

Článků v rubrice: 53

Vítěz červnové soutěže - Proč ten, kdo se topí ve vodě, by neměl křičet a zdvihat ruce nahoru?

Správnou odpověď na červnovou soutěžní otázku poslal jako první pan Ondřej Čížek z Jindřichova Hradce. Gratulujeme a posíláme tričko. Přetiskujeme jeho odpověď i s dovětkem.

To věděl už starej Archimedes. Těleso, ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny, vytlačené ponořenou částí tělesa. Vystrčíš-li ruce nad hladinu, objem ponořené části těl(es)a bude stejný jako předtím, protože se ponoří jiná část těla, tedy obličej. A pod vodou se špatně křičí. Můžeme ovšem nevystrkovat ruce nad hladinu a jenom si zakřičet. Tím vydechneme vzduch z plic, zmenší se objem hrudníku, zmenší se výtlačná síla a tím se opět ponoří obličej. A pod vodou se špatně dýchá.
Existuje prý výjimka, kdy se vyplatí ruce nad hladinu vystrčit: Držíme-li v ruce vodotěsné pouzdro s výrazně označenými akciemi firmy ČEZ. Pak pro ně určitě někdo skočí.
Pokud je budeme pevně držet, nezbude mu nic jiného, než vytáhnout z vody i nás.

Ondřej Čížek

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Velký bratr vás sleduje

Pokud brouzdáte po internetu, jste stále atakováni reklamami. Někteří inzerenti na vás ale číhají i nepozorováni. Nabídky v reálném čase (RTB) jsou procesem, při kterém ...

Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty

Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.

Jihočeský jaderný park

Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.

Výměna rotoru jednoho ze dvou největších českých generátorů

Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.

Vodík a grafen z metanu

Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail