Soutěže

Článků v rubrice: 53

Vítěz červnové soutěže - Proč ten, kdo se topí ve vodě, by neměl křičet a zdvihat ruce nahoru?

Správnou odpověď na červnovou soutěžní otázku poslal jako první pan Ondřej Čížek z Jindřichova Hradce. Gratulujeme a posíláme tričko. Přetiskujeme jeho odpověď i s dovětkem.

To věděl už starej Archimedes. Těleso, ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny, vytlačené ponořenou částí tělesa. Vystrčíš-li ruce nad hladinu, objem ponořené části těl(es)a bude stejný jako předtím, protože se ponoří jiná část těla, tedy obličej. A pod vodou se špatně křičí. Můžeme ovšem nevystrkovat ruce nad hladinu a jenom si zakřičet. Tím vydechneme vzduch z plic, zmenší se objem hrudníku, zmenší se výtlačná síla a tím se opět ponoří obličej. A pod vodou se špatně dýchá.
Existuje prý výjimka, kdy se vyplatí ruce nad hladinu vystrčit: Držíme-li v ruce vodotěsné pouzdro s výrazně označenými akciemi firmy ČEZ. Pak pro ně určitě někdo skočí.
Pokud je budeme pevně držet, nezbude mu nic jiného, než vytáhnout z vody i nás.

Ondřej Čížek

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail