Soutěže

Článků v rubrice: 53

Kdyby do auta uhodil blesk, ohrozilo by to pasažéry uvnitř?

Gratulujeme vítězce, která jako první odpověděla na zářijovou soutěžní otázku! Je to Hanka Běláková z Valašských Klobouků.

Správná odpověď:

Pokud by uhodil do auta blesk, sjede po vnější straně plechové karoserie a cestujícím uvnitř se nic nestane. Jde o princip tzv. Faradayovy klece. Objevitelem tohoto jevu je anglický fyzik Michael Faraday; objevil jej v roce 1836. Jev je založen na tom, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli v jeho objemu. Tudíž uvnitř vodiče nepůsobí elektrické pole.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Porucha pláště palivového článku

Nedávno Čínský úřad pro atomovou energii (CAEA) informoval, že v jaderné elektrárně Taishan došlo k menší poruše pláště paliva.

Bez chytrých sítí se moderní energetika neobejde

Energetika se v posledních letech dramaticky proměňuje. Sílící tlaky na větší podíl obnovitelných zdrojů a uhlíkovou neutralitu na jedné straně a zvyšující ...

Severní mořská cesta je alternativou k Suezu

Když došlo letos v březnu k zablokování Suezského průplavu, zesílily diskuze o alternativách, které by nebyly náchylné k podobným událostem.

Montáž ITER: první cívka poloidálního pole je na místě

Největší tokamak na světě staví v Cadarache na jihu Francie sedm partnerů: EU, Rusko, Čína, USA, Japonsko, Jižní Korea a Indie. Palivem bude směs deuteria a tritia ve stavu plazmatu.

Albert Einstein přemýšlel i o chování živočichů

Einstein byl znám tím, že si dopisoval i s obyčejnými lidmi, kteří ho oslovili. Badatelé objevili dosud neznámý dopis, který napsal jednomu inženýrovi Britského královského námořnictva.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail