Videofilmy

Počet videí: 118
... 1 « 11 12 13 14 15 16 17 » 30 ...

FUTUREMOTION - 2.díl - Elektomobilita

Proč používám elektromobil? Ze stejného důvodu, proč děti vozím na kroužky, nebo proč vařím zdravá jídla. Záleží mi na nich a chci jim připravit tu nejlepší možnou budoucnost.
Můžu přednostně parkovat, což mi ve městě velmi pomáhá. A neplatím žádné poplatky, ani mýtné. A žádné výfuky z auta nepřekryjí můj parfém.

FUTUREMOTION - pilotní díl - Čas na změnu

Začátky člověka nebyly jednoduché, ohrožovala ho zima i divá zvěř, musel shánět potravu i vodu. Teprve když ovládl oheň, začalo se mu žít lépe. A dodnes je dostatek energie nutnou podmínkou pro další rozvoj lidské společnosti. Zásoby uhlí jsou ale omezené, zdroje ropy a zemního plynu docházejí. Jejich spalování navíc ohrožuje životní prostředí. Naše planeta nám stále nabízí další možnosti: sluneční záření, vítr, příliv, jádra atomů. Díky vědě a výzkumu je vyžijeme inteligentně. I naše energetické sítě a domácnosti budou chytřejší. Nastal čas na změnu. Pomůžete budoucnost připravit i vy?

Vítězka Fem'Energia 2011 je z Jaderné elektrárny Dukovany

Energetika není jen mužským světem, pracují v něm i ženy. Rádi bychom vám představili jednu z nich, která je zároveň letošní vítězkou soutěže Fem'Energia 2011. Je jí Julie Krsková.

10,000th cycle of the Annular Core Research Reactor

Pusťte si video a uvidíte, jak to vypadá, když malý reaktor vyprodukuje 35 000 MW výkon.
... 1 « 11 12 13 14 15 16 17 » 30 ...

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail