Videofilmy

Počet videí: 121
... 1 « 8 9 10 11 12 13 14 » 31 ...

Onkalo

První evropské konečné úložiště použitého jaderného paliva se buduje ve Finsku. Místo je poblíž jaderné elektrárny Olkiluoto v silném žulovém masivu. Podívejte se na animaci konečné podoby úložiště za provozu. Onkalo znamená ve finštině jeskyně. Film je v angličtině, za laskavé poskytnutí děkujeme firmě Posiva Oy, která úložiště staví.

Uvnitř rakouského jaderného reaktoru

(Film je v angličtině.) Pořad BBC na začátku stručně vysvětlí, jak funguje elektrárna. To znáte. Ale pak přijde ta hlavní pecka: ponoříme se do opravdové aktivní zóny opravdového reaktoru – do nikdy nespuštěné jaderné elektrárny Zwentendorf v Rakousku. Zůstává u Dunaje již téměř 30 let jako pomník politické neschopnosti (tehdejší premiér Rakouska byl tak hrdý na první jaderku, že neuváženě řekl: „Pokud by se nespustila, tak bych abdikoval“ – no a opozice využila příležitosti… od té doby se protijadernost stala v Rakousku národním náboženstvím a místo Zwentendorfu se postavila elektrárna uhelná). Alespoň teď může sloužit pro poučení a velmi názorné vysvětlení, jak to uvnitř reaktoru vypadá a funguje.

Časosběrný dokument stavby krytu nad černobylským reaktorem

24. 11. 2012 se část konstrukce New Safe Confinement zvedala do výše 22 m. Konečná stavba bude 110 m vysoká, 250 m široká, 150 m dlouhá, bude vážit 30 000 tun. Půjde-li vše podle plánu, stane se roku 2015 kovový oblouk největší pozemskou pohyblivou strukturou na Zemi a začne opatrně klouzat na své finální místo.

Výměna paliva na Temelíně

Na Jaderné elektrárně Temelín v létě odstavují reaktory, aby mohli vyměnit část paliva. Uvidíte jak se to dělá, proč se vyměňuje paliva jen část, kam se použité palivo ukládá, co se s ním dělá a jak je celá akce zabezpečená.
... 1 « 8 9 10 11 12 13 14 » 31 ...

Nejnovější články

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail