Videofilmy

Počet videí: 119
... 1 « 10 11 12 13 14 15 16 » 30 ...

Biomasa

Lidi z města si myslí, že sláma, piliny nebo kejda od hospodářských zvířat je odpad. Ale to je velmi cenná věc. Dají se z něj udělat palivové briketky nebo bioplyn a z nich teplo a elektřina.

FUTUREMOTION - 6.díl - Fotovoltaika

Ze Slunce dopadá na povrch Země každou hodinu víc energie, než kolik jí celé lidstvo spotřebuje za celý rok. Fotovoltaika se šíří. Její možnosti je však třeba přizpůsobit možnostem státu. Zatím je totiž velmi drahá a na provoz slunečních elektráren připlácí všichni zákazníci. Čeští vědci ve spolupráci s energetiky hledají nové materiály, které jsou lehké, pružné a levné. Nanotechnologie slibují i se zataženým nebem až o 60 % vyšší výtěžnost…

FUTUREMOTION - 5.díl - Jádro

Atom Uranu je dobrý sluha, ale musíme si dávat pozor, aby se nestal zlým pánem. Jaderná energie je energií budoucnosti, ať už ve formě štěpení těžkých jader, nebo slučování lehkých jader.

FUTUREMOTION - 4.díl - Vítr

Vítr za člověka pracuje už od starověku. Pohání lodě, mlýny, čerpadla, dnes i vyrábí elektřinu. V České republice ale není moc míst, kde větrníky postavit. Nejlepší je to v přímořských oblastech.
... 1 « 10 11 12 13 14 15 16 » 30 ...

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail