Videofilmy

Počet videí: 118
... 1 « 10 11 12 13 14 15 16 » 30 ...

FUTUREMOTION - 6.díl - Fotovoltaika

Ze Slunce dopadá na povrch Země každou hodinu víc energie, než kolik jí celé lidstvo spotřebuje za celý rok. Fotovoltaika se šíří. Její možnosti je však třeba přizpůsobit možnostem státu. Zatím je totiž velmi drahá a na provoz slunečních elektráren připlácí všichni zákazníci. Čeští vědci ve spolupráci s energetiky hledají nové materiály, které jsou lehké, pružné a levné. Nanotechnologie slibují i se zataženým nebem až o 60 % vyšší výtěžnost…

FUTUREMOTION - 5.díl - Jádro

Atom Uranu je dobrý sluha, ale musíme si dávat pozor, aby se nestal zlým pánem. Jaderná energie je energií budoucnosti, ať už ve formě štěpení těžkých jader, nebo slučování lehkých jader.

FUTUREMOTION - 4.díl - Vítr

Vítr za člověka pracuje už od starověku. Pohání lodě, mlýny, čerpadla, dnes i vyrábí elektřinu. V České republice ale není moc míst, kde větrníky postavit. Nejlepší je to v přímořských oblastech.

FUTUREMOTION - 3.díl Chytrý domov

Budoucnost energie spočívá v interaktivitě. Ne jen jednosměrná cesta jako doposud: elektrárna, dráty, rozvodna, dráty, transformátor, spotřebič. Chytré sítě a chytré elektroměry pomohou řídit domácnost úsporně a ještě pomohou energetikům při řízení sítí.
... 1 « 10 11 12 13 14 15 16 » 30 ...

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail