e-zin popularizující vědu a techniku

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19. století pracoval na své evoluční teorii, usoudil, že tento základní proces probíhá velmi pomalu v geologických časových měřítcích miliony let. Je to pravda, nebo může evoluce proběhnout rychleji? Jak rychle může evoluce postupovat?

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici dříve, než by jejich buněčný gang mohl spáchat zločin. A co je nejdůležitější: tato kamera by mohla zachytit některé z největších vetřelců ze všech – rakovinné buňky. Vědci Evropské mikrobiologické laboratoře (EMBL) spolupracují na vývoji špičkové mikroskopické metody v kombinaci s umělou inteligencí, aby lépe porozuměli mozkovým nádorům – glioblastomům.

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného oxidového uran-plutoniového paliva MOX. Bylo to poprvé na světě, kdy byl rychlý reaktor v provozu na téměř plném výkonu s palivem MOX, což prokazuje připravenost uzavřeného jaderného palivového cyklu v průmyslovém měřítku. Na rozdíl od palivových článků s obohaceným uranem, které se používají v současných lehkovodních reaktorech, obsahují palivové pelety MOX oxid plutonia, který je získán přepracováním použitého paliva z lehkovodních reaktorů typu VVER, a ochuzený oxid uranu, odpad po obohacování uranu.

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru? Ano, mohly by ho zajistit rychlé reaktory pracující v uzavřeném palivovém cyklu. Rychlé reaktory využívají k udržení řetězové štěpné reakce neutrony, které nejsou zpomalovány moderátorem (např. vodou v nejpoužívanějších reaktorech současnosti – tlakovodních a varných). Při provozu v plně uzavřeném palivovém cyklu, ve kterém se jaderné palivo recykluje a znovu používá, by mohly rychlé reaktory získat 60 až 70krát více energie ze stejného množství přírodního uranu než současné klasické reaktory, a tím výrazně snížit množství vysokoaktivního odpadu.

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních izotopů při sledování podvodných výrob léčivých látek – kontrola původu léčiv ve farmacii je stejně závažná jako kontrola původu potravin.

... 1 2 3 4 5 6 7 » 606 ...

Soutěž / Listopad

Poslední otázka pro tento rok - na zjištění odpovědi máte čas až do konce roku: Kdy má být konečně zapáleno první plazma v největším světovém tokamaku ITER na jihu Francie? Poslední uváděné datum bylo rok 2025, kdyby to byla pravda, je to už "za pár". Jenže vyskytly se chyby při montáži (Třípól informuje), jejichž napravování datum odsouvá. Vylosovaný výherce dostane drobnou odměnu. 

Dosud máme jen špatné odpovědi. Do konce roku je už jen pár dní, tak dáme nápovědu: 3. 7. 2024 uspořádal ITER.org na toto téma tiskovou konferenci. Nové datum se dokonce objevilo už i na Wiki. Tak nehádejte a najděte! Pěkný dárek čeká!

Za správnou odpověď na říjnovou podzimní otázku posíláme dárek paní Haně Pášové do Ústí. Listí už na stromech není zelené, protože chlorofyl se rozpadá. Na listech tak převládá žlutá (barviva karotény), oranžová (flavonoidy), červená (antokyany). Gratulujeme.

Těšíme se na odpovědi za listopad a prosinec.

Redakce


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2022
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail