(2021) Soutěže » Proč se v létě nemají rostliny kropit, když na ně praží Slunce?
Protože kapky vody na listech působí jako optické čočky, které koncentrují sluneční paprsky tak, že list mohou popálit.Rychle a správně odpověděl Miroslav Suský, odměnu posíláme do Bratislavy.

(2022) Fyzika a klasická energetika » Proč se v solných pouštích dělají vzory pláství
Fascinující vzory téměř pravidelných šestiúhelníkových plástů nalezené v solných pouštích, jako je Badwater Basin v kalifornském Údolí smrti či Salar de Uyuni v Bolívii, mátly turisty a inspirovaly tvůrce sci-fi filmů po celá desetiletí.

(2023) Praktické informace » Proč si koupit elektrokolo?
Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní schůzka, horský vrchol nebo jen sladký domov po náročném pracovním dni.

(2024) Soutěže » Proč voda hasí oheň?
Vzniklá vodní pára se rozpíná a vytlačuje z prostoru hoření vzduch, bez kyslíku pak hoření ustává. Voda navíc snižuje teplotu.Správnou odpověď poslal pan Aleš Jílek z Brna.Gratulujeme! a posíláme dárek.

(2025) Fyzika a klasická energetika » Proč vulkanické erupce provázejí blesky
Noční divadlo. Zlověstné blesky nad sopkou rozzáří oblohu jako prodloužené ruce živoucího pekla. Rachot hromu se mísí s duněním sopky. Proč tomu tak je, když široko daleko není žádná bouřka? Na otázku odpoví, jako obvykle, fyzika.

(2026) Astronomie » Proč vymřela mořská monstra?
Desítky milionů let brázdily zemské oceány dvoutunové mořské želvy, mořské krávy o velikosti velryb, žraloci velcí jako lokomotivy. Pak, poměrně náhle, před 2,6 miliony lety, všichni tito tvorové vymřeli.

(2027) Astronomie » Procestujte Galaxii - Astronomická expedice 2009
Máte zájem o astronomii a další přírodní vědy? Chcete prožít neopakovatelné zážitky při pozorování noční oblohy? Chtěli byste se vydat po stopách slavných astronomů? Dozvědět se něco nového?

(2028) Astronomie » Procházka letní hvězdnou oblohou
Počínaje letním vydáním časopisu Třípól chceme nabídnout praktického průvodce pro ty z vás, kteří rádi brouzdají noční oblohou. Věříme, že pomohou nezabloudit v nekonečnu všehomíra.

(2029) Rozhovory » Profesionál
Absolventka jednooborové psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (FF MU) zakotvila v energetice. Ptáte se, na co potřebuje energetika psychologa? To byste se divili! Dokonce velmi specializovaného psychologa.

(2030) Biografie » Profesor Rudolf Brdička využil polarografii k rozpoznání rakoviny
Spoluzakladatel české fyzikálně-chemické školy profesor Rudolf Brdička získal světovou proslulost využitím polarografie k rozpoznávání rakovinových změn v lidském organismu. Byl žákem a spolupracovníkem prvního profesora fyzikální chemie na pražské UK, nositele Nobelovy ceny, Jaroslava Heyrovského.