Článků v rubrice: 3041

Konference Small Modular Reactors

Agentura EventEra pořádá 12. února 2015 v Praze na FJFI ČVUT konferenci Malé modulární reaktory pro energetiku a potenciál jejich využití pro Českou republiku. Každý, kdo by měl zájem se něco nového dozvědět o této progresivní větvi jaderné energetiky, je vítán. Místo konání je v Praze, Břehová ulice 7, program bude nabitý od 9 do 22 hodin.

Informační centrum na Hučáku Vás zve

Zájem o obnovitelné zdroje přilákal do Informačního centra na hradeckém Hučáku v loňském roce 14 159 návštěvníků, což je o 268 více než v roce 2013. Za dobu existence Centra od května 2008 do něj zavítalo 89 633 návštěvníků.

Pět tisíc besed o energetické budoucnosti lidstva

Složený noční satelitní snímek světa to ukazuje jasně – na Zemi jsou místa, kde je v noci absolutní tma, přestože tam žijí miliony lidí. A naopak místa zářící světlem. „A teď si představte, že se těch více než 1,3 miliardy lidí, které nemají přístup k elektřině, rozhodne, že taky chtějí žít jako my. Prostě buď budou chtít, aby i k nim vedly dráty, nebo se přestěhují sem k nám do těch zářících míst,“ říká lektor a ve třídě by bylo slyšet upadnout špendlík.

Den otevřených dveří na Jaderce

Navštivte 27. ledna Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Máte jedinečnou možnost poznat všechny její katedry, činnosti a specializace. Bude možné navštívit i školní reaktor a tokamak!

BH3-only proteiny – budoucnost léčiv

Hlavním tématem studentské práce Zuzany Klímové z Gymnázia v Brně-Řečkovicích je výzkum proteinů, které jsou podstatou všech živých organismů a základem všech životních procesů. Jde o biopolymery složené z aminokyselin spojených peptidovou vazbou do dlouhých polypeptidových řetězců. Kvalitní zpracování tématu umožnilo Zuzaně, aby se svou prací postoupila do finále soutěže vědecko-technických projektů středoškoláků Expo Science Amavet 2014.

Jádro vylepšuje jádro

Na vyžádání Kryštofa Kolumba poslal král, který financoval jeho výpravy, do Ameriky loď s proviantem pro Kolumbovy muže. Obsahovala i zásilku ječmene – výživného druhu obilí. Tak se ječmen dostal roku 1500 do Peru, kde tehdy znali jen kukuřici. Prošel staletími šlechtění, aby se přizpůsobil vysokohorským podmínkám, nedostatku vody, zimě a chudé půdě. Až do 70. let minulého století byly jeho výnosy skrovné a farmáři jej užívali zejména jako krmivo pro zvířata. Pak nastoupily jaderné technologie…

... 1 « 265 266 267 268 269 270 271 » 507 ...

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail