Inga 3 aneb jsou obnovitelné zdroje řešením pro chudé země?
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
V první části našeho miniseriálu (http://3pol.cz/1703-neverici-tomas-1) jsme zkoumali metodu popisovanou na internetu – získání elektřiny ze dvou zapálených svíček a dvou zmagnetovaných hřebíků. Některé videozáznamy pokusů byly na první pohled poměrně přesvědčivé. Teprve při jejich důkladnějším „rozboru“ se vynořily první pochybnosti a definitivní vyřešení záhady nám prozradil japonský experimentátor. Podívejme se ještě na nedbale natočené video na www.youtube.com/watch?v=8fPXewq8S5w. Hořící svíčky na něm prostřednictvím chaoticky rozmístěných kabelů dokonce pohánějí elektromotor velké stojanové vrtačky. To už je tedy pro nevěřícího Tomáše hodně silná káva. Této mystifikaci však snad nepodlehne ani velmi důvěřivý divák!
Počátkem letošního listopadu měli studenti dejvické techniky jedinečnou příležitost potkat se s nositelem Nobelovy ceny za fyziku Robertem W. Wilsonem. Objevitel vesmírného šumu dokazujícího teorii velkého třesku byl už čtvrtým nobelistou, jehož přednášky na ČVUT umožnila firma Honeywell, která tak chce inspirovat mladé lidi ke studiu a kariéře v oblasti vědy a inženýrství.
Fyzika zkoumá vlastnosti těles a přírodních dějů. Včely jsou součástí přírody. Nic nám tedy nebrání zkoumat včely z hlediska fyziky a fyziku z hlediska včel. Samozřejmě nemůžeme vynechat něco z chemie, přírodopisu a dalších věd. Zkusme to v sérii článků na dané téma a začněme medem. Než se med dostane na náš stůl, projde celou řadou fyzikální procesů.
Do Vánoc zbývá relativně dost času, přesto řada z nás již dnes přemýšlí co dát svým blízkým pod stromeček. Jsou mezi námi i tací, kteří začínají dárky nakupovat už na jaře. A činí dobře – odpustí si předvánoční stres a mohou si naplno užít sváteční pohody. Pokud jde o dárky nejen hezké, ale i ekologicky ohleduplné, pak z takových netradičních vánočních dárků mohou mít radost především nadšenci pro techniku, elektro a počítače. Zejména jim přinášíme několik tipů.
Účinný pomocník pro regionální energetické plánování – interaktivní mapa stávajících a potenciálních obnovitelných zdrojů energie (OZE) – se představil na konferenci věnované výstupům projektu RESTEP (Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Jde o nástroj k usměrnění investičního kapitálu, díky kterému veřejná správa a samospráva dostává informace o rozvojovém potenciálu regionu.
Ortofotomapy jsou nepostradatelným podkladem pro moderní územní plánování, stavitelství, environmentalistiku a řadu dalších oborů.
„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...
Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.