Článků v rubrice: 3043

Arnold Schwarzenegger fandí jádru

"Osobně si myslím, že jaderná energetika má obrovskou budoucnost, a měli bychom se jí znovu vážně zabývat. Jsou lidé, kteří se jaderné energie bojí, a také jsou jistí environmentalisté, kteří uplatňují taktiku vyvolávání strachu," řekl Arnold Schwarzenegger, guvernér Kalifornie, na ekonomické konferenci Wall Street Journal v San Diegu 14. 3. 2008. Dodal, že objemy radioaktivních odpadů z nových reaktorů budou mnohem menší než ze stávajících, protože technologie velmi pokročily. „Opravdu bychom se tím měli zabývat více než hledáním jiných cest, které vedou k životu v odříkání, protože jaderná energie může být velmi prospěšná," konstatoval guvernér Kalifornie.

Není elektrika jako elektrika

Studentská Cena ČEZ o nejlepší diplomovou a doktorandskou práci oslavila v loňském roce svůj 10. jubilejní ročník. Za dobu konání soutěže se jí zúčastnilo 202 studentů, z toho 64 v oboru Výrobní zdroje elektrické energie, 71 v oboru Přenos a akumulace elektrické energie 67 v oboru Užití elektrické energie. Nejlepší diplomovou práci odevzdal a vítězem v této kategorii se v 10. ročníku soutěže stal Jan Šefránek z ČVUT v Praze. Jeho odborná práce naznačuje odpovědi na ryze praktické otázky: je elektrický proud ve vaší zásuvce stejně kvalitní jako ten u souseda?, nebo bude mít stejnou kvalitu i zítra? Prostě – může být takový nebo makový? Práce Kvalita elektrické energie v distribučních soustavách Jana Šefránka dokazuje, že ano.

Vítr jde dopředu, navíc by mohlo mít i Rakousko

Když přejedete rakouské hranice, možná vás ohromí ohromné vrtule větrných elektráren. Člověka by mohlo napadnout, že „ekologické“ Rakousko je vzorem využívání energetického potenciálu větru. Pozor – opak je pravdou. V Rakousku mají ve větru instalovány pouhé tři procenta celkového výkonu zdrojů.

Elektřina na dlani aneb Kapitoly z historie elektrotechniky v českých zemích

Bez elektřiny bychom si dnešní svět a náš každodenní život v něm už neuměli ani představit. A přece to není tak dávno, co se u nás elektřině ještě říkalo mluno a její projevy zkoumala ve skrytu svých pracoven jen nepatrná hrstka badatelů. Elektřina byla pouhým zdrojem hříček, mnohdy žertovných, a jen málokdo tušil její obrovskou sílu a neuvěřitelnou šíři jejího uplatnění. Fascinující svět elektřiny a její průkopníky připomíná nová publikace Elektřina na dlani Jana Mikeše a Marcely Efmertové, k jejímuž vydání přispěl ČEZ, a. s.

Honza Šváb má Českou hlavu

Jmenuje se Jan Šváb. Je mu 22 let. Vystudoval Gymnázium Jaroslava Heyrovského v Praze a nyní je druhým rokem studentem Fakulty elektrotechnické (FEL) na ČVUT. Když jsem procházela webové stránky gymnázia a pročítala rubriku studentů reprezentujících školu v nejrůznějších soutěžích, jeho jméno se objevovalo v každém roce. Objevilo se i v rubrice Laureáti soutěže Česká hlava v roce 2005, kdy získal cenu Naděje. Tato cena se uděluje za nejvýraznější počin, odbornou nebo vědeckou činnost středoškolskému studentovi.

Osmóza – zdroj energie budoucnosti?

V poslední době se objevily informace o záměru norské společnosti STATKRAFT vybudovat první elektrárnu, jejímž energetickým zdrojem by byla osmotická energie. Optimističtí zastánci alternativních zdrojů vidí – ovšem v daleké budoucnosti – možnost pokrytí až poloviny spotřeby elektřiny v Evropě právě tímto zdrojem. Vedení společnosti Statkraft je ale se svým experimentem skromnější a uvažuje o výkonu několika kWh, což by mělo postačit k rozsvícení několika žárovek.

... 1 « 412 413 414 415 416 417 418 » 508 ...

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail