1. listopadu 2011
GLORIA přenese noční oblohu i do školních tříd
Astronomický ústav AV ČR v.v.i., Fyzikální ústav AV ČR v.v.i. a České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická, se podílejí na novém vědeckém projektu programu GLORIA (GLObal Robotic telescopes Intelligent Array for e‑Science, čili Globální inteligentní síť robotických dalekohledů pro e‑vědu). Cílem projektu je vytvořit volně přístupnou inteligentní sít robotických dalekohledů. Ideu lze stručně shrnout: „Čím více očí bude sledovat oblohu, tím více a významnějších vědeckých objevů lze očekávat”.
Pozorovat budou moci všichni
Smyslem projektu je spojit 17 robotických dalekohledů, které jsou v současné době v provozu či vývoji, do jednotné inteligentní sítě. Do sítě a do pozorování dalekohledy se bude moci zapojit prakticky každý, včetně amatérských astronomů a učitelů, studentů či žáků škol ze všech světadílů. Jedinou podmínkou je přístup na internet. GLORIA se stane historicky první světovou sítí robotických astronomických dalekohledů s veřejným přístupem.
Projekt se zrodil z původního nápadu a koncepce malých robotických dalekohledů, který vznikl před lety pod vedením autora tohoto příspěvku ve skupině Astrofyziky vysokých energií na observatoři Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. v Ondřejově. Později se rozvinul ve spolupráci se španělskými kolegy i kolegy z ČVUT FEL v Praze (projekt BOOTES) a následně vznikl nápad přizvat další zahraniční instituce a vytvořit tak inteligentní a veřejně přístupnou síť teleskopů za podpory Evropské unie.
Dnes děti, zítra astronomové
Velká pozornost se v projektu věnuje zapojení a výuce dětí a mládeže v rámci motta „dnešní děti budou astronomy budoucnosti“. Snahou je získat i nováčky. Zájem dětí a mládeže o astronomii chtějí organizátoři projektu vzbudit řadou způsobů, včetně přípravy pěti živých internetových vysílání unikátních astronomických úkazů. Jde např. o úplná a od nás neviditelná zatmění Slunce a Měsíce, nebo o přechod Venuše přes sluneční disk. Předpokladem úspěchu je široká účast škol ze všech zúčastněných zemí, spolupráce s učiteli a podpora a motivace vědecké výuky obecně. Možnost pozorování dalekohledem umístěným někde u protinožců a sledování objektů na jižní obloze pro nás neviditelných bude určitě velkým lákadlem pro žáky a studenty, ale i pro jejich učitele a rodiče.
Projekt GLORIA podpořila v rámci rámcového programu FP7 Evropská unie. S realizací zprovoznění nové sítě pozorovatelů se počítá v letech 2012‑2014 a podílet se na ní bude 13 institucí ze Španělska, Itálie, Ruska, Polska, Chile, Irska, Velké Británie a České republiky. Mladí Češi budou spolupracovat i na dvou zahraničních pracovištích.