Bez zařazení

Článků v rubrice: 443

Teherán se propadá do země

Pod hlavním městem Íránu, Teheránem, kde žije přibližně 15 milionů lidí, se přesouvá země. Satelitní snímky s vysokým rozlišením nedávno ukázaly, že největší město v západní Asii se na některých místech propadá o 25 centimetrů ročně! Vědci, kteří zkoumali satelitní data shromážděná mezi  roky 2003 až 2017, zjistili významný pokles na přibližně 10 procentech středu města a v mnoha vesnicích v severozápadním regionu Teheránu. Okolí mezinárodního letiště na jihozápadě íránské metropole klesá přibližně o pět centimetrů ročně.

Fotogalerie (2)
Pohoří Elborz se zvedá hned na severu za městem, kvůli znečistění vzduchu je však málokdy vidět (foto MD)

Vedlejším účinkem poklesu je v některých oblastech náhlý vznik obřích prasklin a závrtů. Jak referoval časopisu Nature  Ali Beitollahi, vedoucí inženýrské seismologie ve Výzkumném centru budov a bydlení v Teheránu, jeden farmář byl několik hodin uvězněn 6 metrů hluboko v trhlině, která se náhle pod ním otevřela. Pukliny vznikající v blízkosti polí znatelně ovlivňují  i úrodu, protože odvádějí vodu, která by měla zavlažovat žíznivou půdu.

Země se hýbá

Teherán není jediným potápějícím se městem. Satelitní pozorování ukázalo, že podobně klesají také Benátky, části západního Texasu a pobřežní Louisiany, kalifornské údolí San Joaquin a mezinárodní letiště v San Franciscu.

Co je příčinou

Podle nové studie založené na družicových datech patří současná míra poklesu Teheránu k největším na světě. Už dřívější výzkum označil za příčinu ztrátu podzemních vod, která byla pozorována již počátkem roku 2000, a to nejprve v zemědělských oblastech. Od roku 2003 se problém rozšířil do městských zón na východě, kde jsou viditelně nakloněné budovy a zešikmené silnice. Ztráty podzemních vod zavinilo sucho, stavby přehrad a rostoucí počet obyvatel, kteří potřebují pitnou vodu.

Dalším znepokojivým objevem je, že dešťové srážky nedoplňují vyčerpané zásoby podzemních vod. To naznačuje, že již může být pozdě na to, aby se podzemní voda obnovila a zabránilo se tak dalšímu klesání. Zmenšující se zásoby podzemní vody znamenají tlak na nové, ve většině případů nedovolené, vrty, což zvyšuje riziko urychlování poklesu. Vládní úředníci už odstranili 100 000 nelegálních studní, ale odhadem jich zůstává dalších 30 000 a nové vznikají. Tyto vědecké poznatky přijal k publikaci časopis Remote Sensing of Environment.

Geologie území

Teherán leží na čtvrtohorních usazeninách v podhůří pohoří Elborz. Maximální vrstva usazenin se odhaduje na 60 m a tvoří převážnou část aquiferů - tedy vodonosných vrstev. Podloží těchto usazenin tvoří třetihorní formace, většinou láva, vystupující v horských oblastech na severu města. Podložní skály východních výšin byly vytvořeny z dolomitového vápence v triasu a křídě.

Pokud by pokles pokračoval, mohla by být ohrožena teheránská železnice, mosty, plynovody a ropovody i elektrická infrastruktura.

Zdroj: https://www.livescience.com/64235-tehran-is-sinking.html?utm_source=ls-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20181205-ls

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail