Bez zařazení

Článků v rubrice: 366

Bezdrátové dobíjení elektromobilů

Bezdrátové dobíjení elektromobilů se stává realitou. Výkon a cena za použití nových dobíjecích zařízení budou srovnatelné s klasickými stanicemi. Nový způsob dobíjení by měl vyřešit především problémy s omezenou dojezdovou vzdáleností elektromobilů.

Fotogalerie (2)
Řešení automobilky Nissan

S rostoucí poptávkou po elektromobilech se ve světě rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Jejich kvalita a výkon se přizpůsobují stále rychlejšímu vývoji elektromobility. Stanice jsou v současnosti většinou konstruovány tak, aby dokázaly rychle, efektivně a především levně dobít elektromobil bez většího opotřebení baterie. Novinkou je komfortní řešení, které dobíjení elektrovozidel ještě víc usnadní.

Stačí zaparkovat

K tomu, aby majitel elektromobilu mohl dobít své auto bez použití kabelu, stačí zaparkovat u dobíjecího stojanu a nastavil dobíjení. Dobíjení využívá princip elektromagnetické indukce mezi dvěma speciálními deskami – jedna je umístěna na podvozku auta a druhá je podložkou parkovacího místa. Desky, které se při parkování a dobíjení nemusejí nutně překrývat, zajistí přenos elektrické energie ze stanice do elektromobilu, a to stejnou rychlostí, jakou v současnosti nabízejí stanice pro normální dobíjení.

Instalaci klasických dobíjecích stanic zahájila v rámci svého konceptu Futur/E/Motion také společnost ČEZ. Jejich výkon se pohybuje okolo 3,5 kW a délka dobíjení je 4 až 8 hodin. Stejný výkon mají také bezdrátové dobíjecí stanice, které již testují některé automobilky.

Bezdrátový způsob dobíjení je stejně bezpečný jako klasický systém, se kterým pracují moderní dobíjecí stanice. Podložky v sobě mají zabudovaný čip umožňující automatické vypnutí.

V budoucnu se bude tankovat i za jízdy

Hlavním smyslem instalace bezdrátových dobíjecích stanic je v budoucnu možnost dobíjet za jízdy. Počítá se s tím, že nabíjecí zařízení se stane běžnou součástí některých silnic. Elektromobil by tak bylo možné dobíjet i za plné rychlosti a majitele elektromobilu by již netrápila omezená dojezdová vzdálenost. Desky by se vložily do jízdních pruhů na dostatečně dlouhé vzdálenosti, což by umožnilo dobití i 100 procent kapacity akumulátoru. Tyto pásy by nebyly jen ve městech, ale i na vybraných dálnicích, na které by elektromobilista mohl najet pouze z důvodu dobíjení. Způsob dobíjení by se mohl podle odborníků nastavovat on‑line, bez použití stojanu, přímo v autě.

Jako první začali u Nissanu

Do testování bezdrátového dobíjecího systému se pustily nejen automobilky, ale také další společnosti zabývající se vývojem nových technologií nebo dokonce i velká města. Nedávno představila bezdrátovou dobíjecí stanici například japonská automobilka Nissan. Kromě Nissanu se na vývoj této technologie zaměřily například Volvo, Mercedes‑Benz nebo také Google. Zkušební provoz bezdrátového dobíjení zanedlouho otestuje Londýn.

Všechny společnosti vyvíjejí dobíjení na stejném principu, rozdíly jsou minimální – většinou spočívají v proporcích a designu. Desky se budou instalovat do nových řad elektromobilů, jejichž výroba se v současné době zahajuje. Dodatečná instalace do starších vozů není možná.

Weby:

http://www.futuremotion.cz/emobility/cs/novinky/3575.html
http://www.yousaytoo.com/in‑the‑uk‑wireless‑charging‑technologies‑are‑being‑created/1026939


Beneš Jan
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail