Bez zařazení

Článků v rubrice: 340

Bezdrátové dobíjení elektromobilů

Bezdrátové dobíjení elektromobilů se stává realitou. Výkon a cena za použití nových dobíjecích zařízení budou srovnatelné s klasickými stanicemi. Nový způsob dobíjení by měl vyřešit především problémy s omezenou dojezdovou vzdáleností elektromobilů.

Fotogalerie (2)
Řešení automobilky Nissan

S rostoucí poptávkou po elektromobilech se ve světě rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Jejich kvalita a výkon se přizpůsobují stále rychlejšímu vývoji elektromobility. Stanice jsou v současnosti většinou konstruovány tak, aby dokázaly rychle, efektivně a především levně dobít elektromobil bez většího opotřebení baterie. Novinkou je komfortní řešení, které dobíjení elektrovozidel ještě víc usnadní.

Stačí zaparkovat

K tomu, aby majitel elektromobilu mohl dobít své auto bez použití kabelu, stačí zaparkovat u dobíjecího stojanu a nastavil dobíjení. Dobíjení využívá princip elektromagnetické indukce mezi dvěma speciálními deskami – jedna je umístěna na podvozku auta a druhá je podložkou parkovacího místa. Desky, které se při parkování a dobíjení nemusejí nutně překrývat, zajistí přenos elektrické energie ze stanice do elektromobilu, a to stejnou rychlostí, jakou v současnosti nabízejí stanice pro normální dobíjení.

Instalaci klasických dobíjecích stanic zahájila v rámci svého konceptu Futur/E/Motion také společnost ČEZ. Jejich výkon se pohybuje okolo 3,5 kW a délka dobíjení je 4 až 8 hodin. Stejný výkon mají také bezdrátové dobíjecí stanice, které již testují některé automobilky.

Bezdrátový způsob dobíjení je stejně bezpečný jako klasický systém, se kterým pracují moderní dobíjecí stanice. Podložky v sobě mají zabudovaný čip umožňující automatické vypnutí.

V budoucnu se bude tankovat i za jízdy

Hlavním smyslem instalace bezdrátových dobíjecích stanic je v budoucnu možnost dobíjet za jízdy. Počítá se s tím, že nabíjecí zařízení se stane běžnou součástí některých silnic. Elektromobil by tak bylo možné dobíjet i za plné rychlosti a majitele elektromobilu by již netrápila omezená dojezdová vzdálenost. Desky by se vložily do jízdních pruhů na dostatečně dlouhé vzdálenosti, což by umožnilo dobití i 100 procent kapacity akumulátoru. Tyto pásy by nebyly jen ve městech, ale i na vybraných dálnicích, na které by elektromobilista mohl najet pouze z důvodu dobíjení. Způsob dobíjení by se mohl podle odborníků nastavovat on‑line, bez použití stojanu, přímo v autě.

Jako první začali u Nissanu

Do testování bezdrátového dobíjecího systému se pustily nejen automobilky, ale také další společnosti zabývající se vývojem nových technologií nebo dokonce i velká města. Nedávno představila bezdrátovou dobíjecí stanici například japonská automobilka Nissan. Kromě Nissanu se na vývoj této technologie zaměřily například Volvo, Mercedes‑Benz nebo také Google. Zkušební provoz bezdrátového dobíjení zanedlouho otestuje Londýn.

Všechny společnosti vyvíjejí dobíjení na stejném principu, rozdíly jsou minimální – většinou spočívají v proporcích a designu. Desky se budou instalovat do nových řad elektromobilů, jejichž výroba se v současné době zahajuje. Dodatečná instalace do starších vozů není možná.

Weby:

http://www.futuremotion.cz/emobility/cs/novinky/3575.html
http://www.yousaytoo.com/in‑the‑uk‑wireless‑charging‑technologies‑are‑being‑created/1026939


Beneš Jan
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co s bateriemi?

Minulý týden jsme oslavili Mezinárodní den baterií. Spojujeme dva příspěvky - jeden domácí a jeden zahraniční, abychom také trochu přispěli k osvětě kolem baterií a akumulátorů. V první polovině roku 2019 se ve světě prodalo více než jeden milion elektromobilů, ...

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail