Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Bezdrátové dobíjení elektromobilů se stává realitou. Výkon a cena za použití nových dobíjecích zařízení budou srovnatelné s klasickými stanicemi. Nový způsob dobíjení by měl vyřešit především problémy s omezenou dojezdovou vzdáleností elektromobilů.
S rostoucí poptávkou po elektromobilech se ve světě rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Jejich kvalita a výkon se přizpůsobují stále rychlejšímu vývoji elektromobility. Stanice jsou v současnosti většinou konstruovány tak, aby dokázaly rychle, efektivně a především levně dobít elektromobil bez většího opotřebení baterie. Novinkou je komfortní řešení, které dobíjení elektrovozidel ještě víc usnadní.
Instalaci klasických dobíjecích stanic zahájila v rámci svého konceptu Futur/E/Motion také společnost ČEZ. Jejich výkon se pohybuje okolo 3,5 kW a délka dobíjení je 4 až 8 hodin. Stejný výkon mají také bezdrátové dobíjecí stanice, které již testují některé automobilky.
Bezdrátový způsob dobíjení je stejně bezpečný jako klasický systém, se kterým pracují moderní dobíjecí stanice. Podložky v sobě mají zabudovaný čip umožňující automatické vypnutí.
Všechny společnosti vyvíjejí dobíjení na stejném principu, rozdíly jsou minimální – většinou spočívají v proporcích a designu. Desky se budou instalovat do nových řad elektromobilů, jejichž výroba se v současné době zahajuje. Dodatečná instalace do starších vozů není možná.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.