Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Vesmír mého mládí

V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009, který lidstvu připomněl 400 let od prvního použití hvězdářského dalekohledu, vyhlásil Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie ve spolupráci se Sdružením hvězdáren a planetárií a Hvězdárnou a planetáriem Johanna Palisy literární soutěž pro autory všech věkových kategorií. Záměrem organizátorů soutěže bylo umožnit zprostředkovat dalším generacím vzpomínku, zážitek, zkušenost dokumentující obrovský pokrok v poznání vesmíru především v uplynulých desetiletích. Paleta námětů v kategorii poezie i prózy byla velmi široká – nebylo nutné se omezovat pouze na astronomické příběhy. Jak vyhlašovatelé soutěži v propozicích uvedli „vesmír není jenom noční nebe a kosmická tělesa, patří do něj také člověk a slasti i strasti jeho života“.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Hodnotili odborníci i literáti
Do soutěže se do konce října loňského roku zapojilo více než 80 autorů z celé republiky i ze zahraničí. Nejmladšímu autorovi je 11 let, nejstaršímu 96. Nejvzdálenějším místem, odkud dorazil soutěžní příspěvek, byla Kanada. Kvalitu přípěvků hodnotila ve spolupráci s českým centrem PEN klubu porota ve složení: prof. Ilja Hurnik (spisovatel), PhDr. Markéta Hejkalová (ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě) a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (vedoucí Hvězdárny a planetária J. Palisy v Ostravě, místopředseda Sdružení HaP a člen Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie).

„Velmi dobrá úroveň příspěvků byla pro nás příjemným překvapením a bylo skutečně obtížné vybrat ty nejlepší. Ovšem byla to práce velmi radostná. Nejen s vítězi, ale i s ostatními účastníky soutěže jsme nadále v kontaktu a v průběhu roku 2010 plánujeme uvedení několika „literárních večerů“ v našem planetáriu. Na nich budou přečteny či předneseny nejzajímavější zaslané práce,“ uvedl Tomáš Gráf.

Počátkem prosince loňského porota svou nesnadnou práci dokončila a stanovila pořadí na prvních třech místech v obou kategoriích.

Kdo vystoupil na stupně vítězů

Kategorie poezie
1. Věra Svobodová, Soukromé noční nebe (PDF)
2. Hana Šustková, Než nakreslím oblouk kolem slunce (PDF)
3. Kamil Princ, Soubor básní (PDF)

Kategorie próza
1. Bohumil Matějovský, Na okraji kosmodromu (PDF)
2. Kristina Běrská, Vesmír mého mládí (PDF)
3. Svatava Mášová, Člověk na oběžné dráze (PDF)
3. Michaela Šmejcová, Dopis Malému princi (PDF)

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 21. prosince 2009 v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze. Uvedené nejlepší práce byly odměněny hodnotnými věcnými a finančními dary.

Vítězům blahopřejeme a čtenářům Třípólu nabízíme nejlepší z oceněných prací.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail