Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Ročník 2010 je již desátým ročníkem našeho časopisu.
A zároveň toto číslo, které držíte v ruce (pokud jste si ho stáhli jako PDF, nebo k němu přišli jinak jako k papírové kopii), je právě 40. číslem!
V roce 2001 vyšla první dvě čísla.
Až do roku 2007 chodil Třetí pól do všech středních škol v ČR, do knihoven, planetárií, informačních center a dalších míst, která navštěvuje mládež se zájmem o vědu a techniku. Rychle se zabydlel a našel spoustu příznivců – dokonce nejen mezi studenty, ale i mezi učiteli a dalšími dospělými čtenáři.
Od roku 2008 již vychází jen v elektronické podobě. Podle vašich ohlasů ale víme, že čtenářů přibylo – oproti roku 2008 se v roce 2009 zvýšila návštěvnost www.3pol.cz o 37 % a počet prohlížených stránek o 48 %. Právě před deseti čísly (v květnu 2007) jsme položili čtenářům několik otázek. Najdete je níže a pokud na ně odpovíte i letos, porovnání bude jistě zajímavé. Každému, kdo odpoví (nejlépe na tretipol@volny.cz), pošleme dárek.
Přeji vám za celou redakční radu mnoho úspěchů v roce 2010 a 3pólu ZDAR do další desítky!
1. Kde a kdy jste se s časopisem poprvé seznámili?
2. Čtete (navštěvujete) www.3pol.cz pravidelně?
3. Která témata vás nejvíc zajímají?
4. Pomáhají vám informace obsažené v časopise při studiu nebo k rozšíření vědomostí?
5. Tisknete si některé články nebo je přeposíláte známým?
Odpovězte na tretipol@volny.cz a dostanete dárek!
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)