Bez zařazení

Článků v rubrice: 334

Environmentalisté pro jadernou energii

Jako čestný host mezinárodního filmového festivalu EKOFILM 2006 letos přijel do Čech francouzský aktivista Bruno Comby. Přednášel na JČU v Českých Budějovicích, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na UJEP v Ústí nad Labem.

P odle Combyho stojí lidstvo před životně důležitým rozhodnutím v oblasti energetiky. Nabízí řešení založené na třech pilířích: energetické efektivnosti, úspoře energií a využívání čistých energetických zdrojů, mezi nimi zejména jaderné energie. „Je nutné masivně investovat do obnovitelných zdrojů, přesto ale nejsou a ještě dlouho nebudou kapacitně schopné nahradit energii z fosilních paliv. Dobře postavené a bezpečně vedené jaderné elektrárny jsou nutnou součásti strategie za záchranu planety,“ řekl. Na podporu svého názoru založil sdružení Environmentalists for Nuclear, které má dnes přes 8000 členů po celém světě, a jehož členy a příznivci jsou i takové osobnosti ekologie jako James Lovelock, autor koncepce Gaia, nebo Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace.

ARGUMENTY BRUNA COMBYHO A EFN

Jaderná energie je čistá – neprodukuje CO2, SO2, NOx ani popílek, nespotřebovává kyslík.
Jaderná energie je kompaktní – vyrábí stabilně za každého počasí velké množství elektřiny, nezabírá zbytečně životní prostor.
Jaderná energie spotřebovává minimum paliva – jeden gram uranu vydá přibližně tolik energie jako tuna uhlí či ropy, navíc je dobře zvládnutá recyklace použitého uranu.
Jaderná energie je stabilní – ceny jaderného paliva nepodléhají náhlým cenovým výkyvům jako nedostatková ropa.
Jaderná energie produkuje minimum odpadů
– asi milionkrát méně než odpadu ze spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Tento odpad se může buď znovu použít nebo je hermeticky oddělen od životního prostředí.
Jaderná energie je levná – ačkoliv jsou počáteční náklady na výstavbu elektráren vysoké, díky dlouhověkosti a účinnosti palivového cyklu je jejich provoz výjimečně levný.
Jaderná energie je zodpovědná – jako jediné odvětví započítává do nákladů svého produktu i poplatky za budoucí likvidaci odpadu a zařízení.
Jaderná energie je bezpečná – během více než půlstoletí využívání jaderné energie došlo jen ke dvěma haváriím, přičemž celkový odhadovaný počet obětí té závažnější, Černobylu, by podle OSN mohl dosáhnout 4000. Ve srovnání se statistikami z uhelných dolů, kde každoročně umírají tisíce horníků, je tento počet extrémně nízký.
Více informací na www.ecolo.org

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Šťastné a vesmírné a vše nejlepší do nového kosmického roku!

Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS nabízejí školám i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail