Bez zařazení

Článků v rubrice: 440

Environmentalisté pro jadernou energii

Jako čestný host mezinárodního filmového festivalu EKOFILM 2006 letos přijel do Čech francouzský aktivista Bruno Comby. Přednášel na JČU v Českých Budějovicích, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na UJEP v Ústí nad Labem.

P odle Combyho stojí lidstvo před životně důležitým rozhodnutím v oblasti energetiky. Nabízí řešení založené na třech pilířích: energetické efektivnosti, úspoře energií a využívání čistých energetických zdrojů, mezi nimi zejména jaderné energie. „Je nutné masivně investovat do obnovitelných zdrojů, přesto ale nejsou a ještě dlouho nebudou kapacitně schopné nahradit energii z fosilních paliv. Dobře postavené a bezpečně vedené jaderné elektrárny jsou nutnou součásti strategie za záchranu planety,“ řekl. Na podporu svého názoru založil sdružení Environmentalists for Nuclear, které má dnes přes 8000 členů po celém světě, a jehož členy a příznivci jsou i takové osobnosti ekologie jako James Lovelock, autor koncepce Gaia, nebo Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace.

ARGUMENTY BRUNA COMBYHO A EFN

Jaderná energie je čistá – neprodukuje CO2, SO2, NOx ani popílek, nespotřebovává kyslík.
Jaderná energie je kompaktní – vyrábí stabilně za každého počasí velké množství elektřiny, nezabírá zbytečně životní prostor.
Jaderná energie spotřebovává minimum paliva – jeden gram uranu vydá přibližně tolik energie jako tuna uhlí či ropy, navíc je dobře zvládnutá recyklace použitého uranu.
Jaderná energie je stabilní – ceny jaderného paliva nepodléhají náhlým cenovým výkyvům jako nedostatková ropa.
Jaderná energie produkuje minimum odpadů
– asi milionkrát méně než odpadu ze spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Tento odpad se může buď znovu použít nebo je hermeticky oddělen od životního prostředí.
Jaderná energie je levná – ačkoliv jsou počáteční náklady na výstavbu elektráren vysoké, díky dlouhověkosti a účinnosti palivového cyklu je jejich provoz výjimečně levný.
Jaderná energie je zodpovědná – jako jediné odvětví započítává do nákladů svého produktu i poplatky za budoucí likvidaci odpadu a zařízení.
Jaderná energie je bezpečná – během více než půlstoletí využívání jaderné energie došlo jen ke dvěma haváriím, přičemž celkový odhadovaný počet obětí té závažnější, Černobylu, by podle OSN mohl dosáhnout 4000. Ve srovnání se statistikami z uhelných dolů, kde každoročně umírají tisíce horníků, je tento počet extrémně nízký.
Více informací na www.ecolo.org

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Data z mizejícího ledovce

Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.

Druhý pokus na ITERu na výbornou

Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.

Malé a velké reaktory

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.

Malinké želvušky přežijí i ve vesmíru

Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail