Bez zařazení

Článků v rubrice: 370

Environmentalisté pro jadernou energii

Jako čestný host mezinárodního filmového festivalu EKOFILM 2006 letos přijel do Čech francouzský aktivista Bruno Comby. Přednášel na JČU v Českých Budějovicích, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na UJEP v Ústí nad Labem.

P odle Combyho stojí lidstvo před životně důležitým rozhodnutím v oblasti energetiky. Nabízí řešení založené na třech pilířích: energetické efektivnosti, úspoře energií a využívání čistých energetických zdrojů, mezi nimi zejména jaderné energie. „Je nutné masivně investovat do obnovitelných zdrojů, přesto ale nejsou a ještě dlouho nebudou kapacitně schopné nahradit energii z fosilních paliv. Dobře postavené a bezpečně vedené jaderné elektrárny jsou nutnou součásti strategie za záchranu planety,“ řekl. Na podporu svého názoru založil sdružení Environmentalists for Nuclear, které má dnes přes 8000 členů po celém světě, a jehož členy a příznivci jsou i takové osobnosti ekologie jako James Lovelock, autor koncepce Gaia, nebo Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace.

ARGUMENTY BRUNA COMBYHO A EFN

Jaderná energie je čistá – neprodukuje CO2, SO2, NOx ani popílek, nespotřebovává kyslík.
Jaderná energie je kompaktní – vyrábí stabilně za každého počasí velké množství elektřiny, nezabírá zbytečně životní prostor.
Jaderná energie spotřebovává minimum paliva – jeden gram uranu vydá přibližně tolik energie jako tuna uhlí či ropy, navíc je dobře zvládnutá recyklace použitého uranu.
Jaderná energie je stabilní – ceny jaderného paliva nepodléhají náhlým cenovým výkyvům jako nedostatková ropa.
Jaderná energie produkuje minimum odpadů
– asi milionkrát méně než odpadu ze spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Tento odpad se může buď znovu použít nebo je hermeticky oddělen od životního prostředí.
Jaderná energie je levná – ačkoliv jsou počáteční náklady na výstavbu elektráren vysoké, díky dlouhověkosti a účinnosti palivového cyklu je jejich provoz výjimečně levný.
Jaderná energie je zodpovědná – jako jediné odvětví započítává do nákladů svého produktu i poplatky za budoucí likvidaci odpadu a zařízení.
Jaderná energie je bezpečná – během více než půlstoletí využívání jaderné energie došlo jen ke dvěma haváriím, přičemž celkový odhadovaný počet obětí té závažnější, Černobylu, by podle OSN mohl dosáhnout 4000. Ve srovnání se statistikami z uhelných dolů, kde každoročně umírají tisíce horníků, je tento počet extrémně nízký.
Více informací na www.ecolo.org

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail