Bez zařazení

Článků v rubrice: 352

Environmentalisté pro jadernou energii

Jako čestný host mezinárodního filmového festivalu EKOFILM 2006 letos přijel do Čech francouzský aktivista Bruno Comby. Přednášel na JČU v Českých Budějovicích, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na UJEP v Ústí nad Labem.

P odle Combyho stojí lidstvo před životně důležitým rozhodnutím v oblasti energetiky. Nabízí řešení založené na třech pilířích: energetické efektivnosti, úspoře energií a využívání čistých energetických zdrojů, mezi nimi zejména jaderné energie. „Je nutné masivně investovat do obnovitelných zdrojů, přesto ale nejsou a ještě dlouho nebudou kapacitně schopné nahradit energii z fosilních paliv. Dobře postavené a bezpečně vedené jaderné elektrárny jsou nutnou součásti strategie za záchranu planety,“ řekl. Na podporu svého názoru založil sdružení Environmentalists for Nuclear, které má dnes přes 8000 členů po celém světě, a jehož členy a příznivci jsou i takové osobnosti ekologie jako James Lovelock, autor koncepce Gaia, nebo Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace.

ARGUMENTY BRUNA COMBYHO A EFN

Jaderná energie je čistá – neprodukuje CO2, SO2, NOx ani popílek, nespotřebovává kyslík.
Jaderná energie je kompaktní – vyrábí stabilně za každého počasí velké množství elektřiny, nezabírá zbytečně životní prostor.
Jaderná energie spotřebovává minimum paliva – jeden gram uranu vydá přibližně tolik energie jako tuna uhlí či ropy, navíc je dobře zvládnutá recyklace použitého uranu.
Jaderná energie je stabilní – ceny jaderného paliva nepodléhají náhlým cenovým výkyvům jako nedostatková ropa.
Jaderná energie produkuje minimum odpadů
– asi milionkrát méně než odpadu ze spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Tento odpad se může buď znovu použít nebo je hermeticky oddělen od životního prostředí.
Jaderná energie je levná – ačkoliv jsou počáteční náklady na výstavbu elektráren vysoké, díky dlouhověkosti a účinnosti palivového cyklu je jejich provoz výjimečně levný.
Jaderná energie je zodpovědná – jako jediné odvětví započítává do nákladů svého produktu i poplatky za budoucí likvidaci odpadu a zařízení.
Jaderná energie je bezpečná – během více než půlstoletí využívání jaderné energie došlo jen ke dvěma haváriím, přičemž celkový odhadovaný počet obětí té závažnější, Černobylu, by podle OSN mohl dosáhnout 4000. Ve srovnání se statistikami z uhelných dolů, kde každoročně umírají tisíce horníků, je tento počet extrémně nízký.
Více informací na www.ecolo.org

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak schovat zlaté nobelovské medaile

Udělování Nobelových cen bylo v průběhu jejich téměř stodvacetileté historie doprovázeno řadou až bizarních událostí. Dvě zlaté medaile byly dokonce rozpuštěny v kyselinách. Tato zajímavá příhoda se váže k maďarskému chemikovi šlechtického původu Györgye ...

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail