Bez zařazení

Článků v rubrice: 353

Představení nové členky redakční rady

Představení nové členky redakční rady časopisu 3'pól.

Donedávna jsem se jmenovala Michaela Stixová, po té, co jsem se vdala, jsem si celkem rychle zvykla na nové jméno Michaela Ratajová. Brzy mi bude 24 let. To nám to ale letí! „Jaderničinou“ jsem zasažena prakticky od dětství, a to v podobě Jaderné elektrárny Dukovany, z jejíhož okolí pocházím. Jako dítě jsem byla totiž fascinována chladicími věžemi, familiárně nazývanými „komíny“, které jsou vidět široko daleko. A protože jsem tíhla více k přírodním než humanitním vědám, nebyla volba studia na Katedře jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) v Praze ničím extra překvapivým. V současné době pracuji na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost v Úseku jaderné bezpečnosti a dohlížím nad připraveností na zvládnutí těžkých nadprojektových havárií na jaderných elektrárnách. Na studium jsem ovšem nezanevřela a rozhodla jsem se na FJFI pokračovat postgraduálním studiem v tzv. kombinované formě, které je zaměřeno, jak jinak než na zvládání těžkých havárií. K členům studentské části redakční rady 3. Pólu jsem se přidala proto, abych Vám, jeho čtenářům, přiblížila informace týkající se zejména jaderné bezpečnosti a využívání energie z jádra vůbec. Doufám, že pro Vás budou moje články zajímavé a třeba i přínosné.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail