Bez zařazení

Článků v rubrice: 413

1000. beseda na školách

Ve čtvrtek 6. března proběhla v základní škole v Malžovských Horách na Klatovsku od 11 hodin jubilejní tisící beseda cyklu setkání mládeže „Temelín – netajíme nic“

Fotogalerie (1)
Záběr z besed na školách (Foto JLM)

Hlavním cílem besed je poskytnout mladým lidem přístupnou formou a v rozsahu odpovídajícím jejich úrovni vzdělání a myšlení věcné a korektní informace o jaderné energetice a pokusit se je inspirovat k vlastnímu zamyšlení nad touto problematikou. Za zmínku stojí i další významný vedlejší efekt, který možná ani nedoceňujeme - besedy kromě popularizace jaderné energetiky významně propagují také úroveň české vědy, školství, průmyslu a vůbec tvořivé technické práce. Jak v této souvislosti konstatovala předsedkyně SÚJB Dana Drábová, „největšího efektu této akce se dočkáme v budoucnosti v souvislosti s rozhodováním o dalším osudu jaderné energetiky v ČR“.
Zárukou kvality předávaných informací je odborná erudice lektorů a vedoucích besed, kterými jsou vysokoškolští učitelé, studenti závěrečných ročníků katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a katedry tepelných a jaderných energetických zařízení Fakulty strojního inženýrství VUT Brno a operátoři jaderných elektráren Dukovany a Temelín.
Úroveň znalostí, které si účastníci z besed odnášejí, pravidelně na konci každého školního pololetí prověřuje dvoukolová soutěž „Co víš o jaderné energetice“ pro tříčlenná třídní družstva škol, na nichž proběhly besedy. V korespondenčním kole odpovídají soutěžící na kvízové otázky z oblasti jaderné energetiky. Nejlepší družstva se kvalifikují do finálového kola, které probíhá formou pódiové soutěže. Součástí finále je kulturní program a návštěva jaderného zařízení (jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany či školního reaktoru Vrabec ČVUT Praha).
Ohlédnutí

Informační akce „Temelín- netajíme nic“, kterou ČEZ pořádá na gymnáziích, středních odborných školách a středních odborných učilištích a v závěrečných ročnících základních škol v celé ČR a v příhraničních regionech Horního Rakouska a Bavorska, má svou historii. Od března 2000 do února 2003 se besed zúčastnilo celkem 36 478 posluchačů, z toho v Rakousku v průběhu 7 besed asi 900 a v Německu na dvou besedách asi 142 posluchačů. Čtyř soutěží „Co víš o jaderné energetice“ se do současnosti zúčastnilo 480 soutěžících.

Ohlasy

• Stanislav Vavruš, student, SOU Písek: „Temelín by se každopádně měl spustit. Vždyť ve Francii jsou takové elektrárny běžné a bezpečné. Nelze to přirovnávat k Černobylu. Tam to bylo o úplně něčem jiném.“
• David Houska, student, Gymnázium Jana Palacha v Mělníku: „Je pravda, že od ekologů se dozvídáme něco jiného než tady. Je zajímavé si to porovnat a udělat si vlastní názor. Já sám bych asi žádné další jaderné elektrárny nestavěl, ale podle toho, co jsem tady slyšel, si myslím, že v Temelíně v podstatě k nějaké nebezpečné nehodě vůbec nemůže dojít.“
• Martin Janeba, student, Gymnázium Most: „Je to opravdu zajímavé, dozvěděli jsme se zde spoustu věcí, o kterých jsme dřív neměli ani ponětí.“
• RNDr. Rudolf Lukeš, učitel fyziky, Střední průmyslová škola Příbram: „Oceňuji zejména to, že se studenti dozvěděli o zdrojích záření, typech radioaktivních přeměn, principech havarijních systémů jaderné elektrárny a dalších věcech zajímavou formou, že dostali tyto informace v širších souvislostech. Že je tahle problematika mimořádně zajímá, se ostatně potvrdilo i v diskuzi“
• Mgr. David Bílek, učitel fyziky, Gymnázium J. Škvoreckého Praha: „Bylo vidět, jak na ně zapůsobilo zejména to, že mluví přímo s operátorem reaktoru, že se mohli zeptat opravdu na cokoliv a vždycky dostali bez uhýbání a na rovinu přesnou, věcnou a jasnou odpověď.“
• RNDr.Miroslava Janderková, učitelka fyziky, Střední průmyslová škola stavební, Brno: „Na naší škole proběhly v minulém a letošním školním roce besedy o jaderné energetice ve více než deseti třídách. Ohlas mezi studenty byl mimořádný, jeden ročník dokonce zpracovává na toto téma seminární práci, a v besedách chceme pokračovat i na jaře.“
• RNDr. Helena Kuklíková , učitelka fyziky, Státní gymnázium Opatov, Praha: „U nás se pro velký zájem studentů místo plánovaných dvou besed konaly tři. Ta třetí přitom v posledních dvou vyučovacích hodinách. Bylo už po zvonění a studenti se stále ptali na další a další věci. To jsem snad ještě ve škole nezažila.“
• Zdeněk Brož, ředitel, Základní škola dr. Malíka, Chrudim: „Temelínští operátoři dovedou i komplikované otázky týkající se jaderné techniky vysvětlit srozumitelnou a dokonce zábavnou formou, takže je děti pochopily a mohly si samy udělat názor na tuto složitou problematiku.“
• Mgr. Stanislav Čech, učitel fyziky, Gymnázium Světlá nad Sázavou: „Pořadatelům soutěže a besed patří uznání, protože studenti při nich získávají opravdu podrobné a nezkreslené informace o jaderné energetice, které pak mohou využít při formování vlastního názoru na tuto hodně diskutovanou oblast.“
• Hans-Verner Janeba zástupce ředitele, Gymnázium Zwiesel: „Na místě vidíme, co se vlastně děje a o čem se poněkud jednostranně referuje v novinách.“
• Günter Hall, učitel fyziky, Gymnázium Zwiesel: „Mám ten nejlepší dojem. Lidé se nemají čeho bát.“
• Ing. Jiří Křepel, doktorand FJFI ČVUT Praha: „Mám z toho velice dobrý pocit, a nejen proto, že jsme od sebe jen pár let a mluvíme stejným jazykem. Je sice pravda, že celkově jsou znalosti o jaderné energetice mezi středoškoláky poměrně omezené, ale velice často se mezi posluchači najde jeden nebo dva, na kterých je vidět, že mají o tento obor ohromný zájem, což je dobře pro naši fakultu a samozřejmě i pro energetiku a vůbec pro náš stát. Několikrát jsme například dostali dotaz týkající se transmutačních technologií, na jejichž vývoji se podílí i naše katedra a které by se mohly brzy stát tím dlouho hledaným řešením jaderného odpadu.“

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail