Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 265

Hit nebo shit pro kuřáky: elektronická cigareta

Závisláci na nikotinu mají další hračku. Číňané vyvinuli před nedávnou olympiádou v Pekingu elektronickou cigaretu, aby zabránili nedopalkům poházeným po ulicích. Elektronická cigareta vypadá jako normální, vydává bílý dým, na konci červeně žhne. Do plic kuřáka uvolňuje nikotinový aerosol, jinak ale neuvolňuje žádné škodliviny, nepáchne a dým je jen obyčejná vodní pára. Čemu vděčí narkomani za takovou péči? Fyzice!

Fotogalerie (2)
Elektronická cigareta (Zdroj Shutterstock)

V cigaretě je nádobka s roztokem nikotinu, miniaturní piezoelektrický prvek a baterie. Obráceným piezoelektrickým jevem (o kterém píšeme v jiném článku: http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&show&812 ) se piezoelektrický prvek rozkmitá. Rezonanční frekvence těchto kmitů odpovídají ultrazvukovým vlnám. Ultrazvuková vlna je vybuzena piezoelektrickým prvkem umístěným pod hladinou kapaliny a je nasměrována k volné hladině kapaliny. Rozkmitává hladinu kapaliny a z té se potom setrvačnými silami odlučují kapky. Vzniklý aerosol drobných kapek se může vdechovat, voda se mění v páru, která simuluje cigaretový dým. Kouř cigarety je tedy nahrazen aerosolem vodního roztoku nikotinu. Kuřák tak neobtěžuje okolí vypouštěním kouře a může si nikotin „dávkovat“ použitím různě koncentrovaných roztoků nikotinu, včetně jeho aromatizace dalšími příměsemi. Při použití elektronické cigarety je iluze dokonalá, včetně velikosti cigarety i „elektronického“ ohně na konci cigarety (LED dioda) spouštěného při potáhnutí z cigarety. Jedno nabití baterie vydrží asi na 30 cigaret, potom je třeba baterii dobít. Neradujte se, že to je neškodná fyzikální vychytávka. Nikotin je prudce jedovatá návyková látka. Tak prosím nekuřte, ani elektronicky. Je to zbytečná hloupost. O tom, že kouření není cool, jsme ostatně psali už v lednovém čísle ročníku 2005 – podívejte se do archivu PDF čísel 3pólu!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail