Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Závisláci na nikotinu mají další hračku. Číňané vyvinuli před nedávnou olympiádou v Pekingu elektronickou cigaretu, aby zabránili nedopalkům poházeným po ulicích. Elektronická cigareta vypadá jako normální, vydává bílý dým, na konci červeně žhne. Do plic kuřáka uvolňuje nikotinový aerosol, jinak ale neuvolňuje žádné škodliviny, nepáchne a dým je jen obyčejná vodní pára. Čemu vděčí narkomani za takovou péči? Fyzice!
V cigaretě je nádobka s roztokem nikotinu, miniaturní piezoelektrický prvek a baterie. Obráceným piezoelektrickým jevem (o kterém píšeme v jiném článku: http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&show&812 ) se piezoelektrický prvek rozkmitá. Rezonanční frekvence těchto kmitů odpovídají ultrazvukovým vlnám. Ultrazvuková vlna je vybuzena piezoelektrickým prvkem umístěným pod hladinou kapaliny a je nasměrována k volné hladině kapaliny. Rozkmitává hladinu kapaliny a z té se potom setrvačnými silami odlučují kapky. Vzniklý aerosol drobných kapek se může vdechovat, voda se mění v páru, která simuluje cigaretový dým. Kouř cigarety je tedy nahrazen aerosolem vodního roztoku nikotinu. Kuřák tak neobtěžuje okolí vypouštěním kouře a může si nikotin „dávkovat“ použitím různě koncentrovaných roztoků nikotinu, včetně jeho aromatizace dalšími příměsemi. Při použití elektronické cigarety je iluze dokonalá, včetně velikosti cigarety i „elektronického“ ohně na konci cigarety (LED dioda) spouštěného při potáhnutí z cigarety. Jedno nabití baterie vydrží asi na 30 cigaret, potom je třeba baterii dobít. Neradujte se, že to je neškodná fyzikální vychytávka. Nikotin je prudce jedovatá návyková látka. Tak prosím nekuřte, ani elektronicky. Je to zbytečná hloupost. O tom, že kouření není cool, jsme ostatně psali už v lednovém čísle ročníku 2005 – podívejte se do archivu PDF čísel 3pólu!
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.