Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 219

Hit nebo shit pro kuřáky: elektronická cigareta

Závisláci na nikotinu mají další hračku. Číňané vyvinuli před nedávnou olympiádou v Pekingu elektronickou cigaretu, aby zabránili nedopalkům poházeným po ulicích. Elektronická cigareta vypadá jako normální, vydává bílý dým, na konci červeně žhne. Do plic kuřáka uvolňuje nikotinový aerosol, jinak ale neuvolňuje žádné škodliviny, nepáchne a dým je jen obyčejná vodní pára. Čemu vděčí narkomani za takovou péči? Fyzice!

Fotogalerie (2)
Elektronická cigareta (Zdroj Shutterstock)

V cigaretě je nádobka s roztokem nikotinu, miniaturní piezoelektrický prvek a baterie. Obráceným piezoelektrickým jevem (o kterém píšeme v jiném článku: http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&show&812 ) se piezoelektrický prvek rozkmitá. Rezonanční frekvence těchto kmitů odpovídají ultrazvukovým vlnám. Ultrazvuková vlna je vybuzena piezoelektrickým prvkem umístěným pod hladinou kapaliny a je nasměrována k volné hladině kapaliny. Rozkmitává hladinu kapaliny a z té se potom setrvačnými silami odlučují kapky. Vzniklý aerosol drobných kapek se může vdechovat, voda se mění v páru, která simuluje cigaretový dým. Kouř cigarety je tedy nahrazen aerosolem vodního roztoku nikotinu. Kuřák tak neobtěžuje okolí vypouštěním kouře a může si nikotin „dávkovat“ použitím různě koncentrovaných roztoků nikotinu, včetně jeho aromatizace dalšími příměsemi. Při použití elektronické cigarety je iluze dokonalá, včetně velikosti cigarety i „elektronického“ ohně na konci cigarety (LED dioda) spouštěného při potáhnutí z cigarety. Jedno nabití baterie vydrží asi na 30 cigaret, potom je třeba baterii dobít. Neradujte se, že to je neškodná fyzikální vychytávka. Nikotin je prudce jedovatá návyková látka. Tak prosím nekuřte, ani elektronicky. Je to zbytečná hloupost. O tom, že kouření není cool, jsme ostatně psali už v lednovém čísle ročníku 2005 – podívejte se do archivu PDF čísel 3pólu!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Fotovoltaika za korunu

Společnost ČEZ ESCO přišla s návrhem, který nazvala „Fotovoltaika za korunu“. Přivedlo mne to na myšlenku, jak tento návrh využít a přeměnit ho v návod, jak vyrábět čistou energii pomocí systému agrovoltaiky s třetinovou investicí.

4D plánování montáže tokamaku ITER

K přípravě na činnosti prováděné s kritickými částmi tokamaku ITER v přetíženém prostředí Montážní haly ITER používají projektanti a koordinátoři projektu metody 4D plánování. To znamená 3D zobrazování prostoru plus parametr čas.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail