Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 250

Hit nebo shit pro kuřáky: elektronická cigareta

Závisláci na nikotinu mají další hračku. Číňané vyvinuli před nedávnou olympiádou v Pekingu elektronickou cigaretu, aby zabránili nedopalkům poházeným po ulicích. Elektronická cigareta vypadá jako normální, vydává bílý dým, na konci červeně žhne. Do plic kuřáka uvolňuje nikotinový aerosol, jinak ale neuvolňuje žádné škodliviny, nepáchne a dým je jen obyčejná vodní pára. Čemu vděčí narkomani za takovou péči? Fyzice!

Fotogalerie (2)
Elektronická cigareta (Zdroj Shutterstock)

V cigaretě je nádobka s roztokem nikotinu, miniaturní piezoelektrický prvek a baterie. Obráceným piezoelektrickým jevem (o kterém píšeme v jiném článku: http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&show&812 ) se piezoelektrický prvek rozkmitá. Rezonanční frekvence těchto kmitů odpovídají ultrazvukovým vlnám. Ultrazvuková vlna je vybuzena piezoelektrickým prvkem umístěným pod hladinou kapaliny a je nasměrována k volné hladině kapaliny. Rozkmitává hladinu kapaliny a z té se potom setrvačnými silami odlučují kapky. Vzniklý aerosol drobných kapek se může vdechovat, voda se mění v páru, která simuluje cigaretový dým. Kouř cigarety je tedy nahrazen aerosolem vodního roztoku nikotinu. Kuřák tak neobtěžuje okolí vypouštěním kouře a může si nikotin „dávkovat“ použitím různě koncentrovaných roztoků nikotinu, včetně jeho aromatizace dalšími příměsemi. Při použití elektronické cigarety je iluze dokonalá, včetně velikosti cigarety i „elektronického“ ohně na konci cigarety (LED dioda) spouštěného při potáhnutí z cigarety. Jedno nabití baterie vydrží asi na 30 cigaret, potom je třeba baterii dobít. Neradujte se, že to je neškodná fyzikální vychytávka. Nikotin je prudce jedovatá návyková látka. Tak prosím nekuřte, ani elektronicky. Je to zbytečná hloupost. O tom, že kouření není cool, jsme ostatně psali už v lednovém čísle ročníku 2005 – podívejte se do archivu PDF čísel 3pólu!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail