Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
První 24válcovou jednotku na světě, motor Jenbacher J624 GS o výkonu 4 MW, představila firma GE Energy v červnu 2007. Motor právě úspěšně absolvoval testy v rakouském Jenbachu, kde se vyrábí. Představuje obrovský skok v technologii vysokorychlostních plynových motorů pro menší energetické aplikace.
S rostoucím nedostatkem energie a s její zvyšující se cenou hledají spotřebitelé nové možnosti jak energii ušetřit. Jednou z možností je kogenerace – společná výroba elektřiny a tepla. Nový motor může být poháněn plynem z dolů nebo vrtů, či alternativními palivy, jako je bioplyn, plyn z odpadu nebo zplyněný průmyslový odpad.
Pro skleníky i doly
Prvními zákazníky budou provozovatelé skleníku v Nizozemsku. Elektrickou energii využijí pro umělé osvětlení nebo ji budou dodávat do rozvodné sítě, teplo zajistí vytápění skleníků a výfukové plyny lze použít jako hnojivo pro rostliny. Dále bude motor využíván v důlních aplikacích. Metan, který se uvolňuje při těžbě uhlí, je skleníkovým plynem a motory Jenbacher tento plyn dokáží spotřebovat.
Technologické řešení
Nový motor J624 GS se skládá z plynového motoru umístěného na základním rámu, technologie na pohlcování vibrací, má dvě turbodmychadla, výměníky tepla s potrubím a kontrolními ventily, přívod plynu, dávkovač a mixér plynu, ovládací panel a standardizované hydraulické uživatelské rozhraní. Motor a turbodmychadla odolají velice vysokému tlaku. Dosahuje 1500 otáček za minutu. Motory GE Jenbacher na biomasu, plyn a uhelný metan dostaly certifikát ecomagination, což je iniciativa GE pro uvádění ekologických technologií.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.