Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
První 24válcovou jednotku na světě, motor Jenbacher J624 GS o výkonu 4 MW, představila firma GE Energy v červnu 2007. Motor právě úspěšně absolvoval testy v rakouském Jenbachu, kde se vyrábí. Představuje obrovský skok v technologii vysokorychlostních plynových motorů pro menší energetické aplikace.
S rostoucím nedostatkem energie a s její zvyšující se cenou hledají spotřebitelé nové možnosti jak energii ušetřit. Jednou z možností je kogenerace – společná výroba elektřiny a tepla. Nový motor může být poháněn plynem z dolů nebo vrtů, či alternativními palivy, jako je bioplyn, plyn z odpadu nebo zplyněný průmyslový odpad.
Pro skleníky i doly
Prvními zákazníky budou provozovatelé skleníku v Nizozemsku. Elektrickou energii využijí pro umělé osvětlení nebo ji budou dodávat do rozvodné sítě, teplo zajistí vytápění skleníků a výfukové plyny lze použít jako hnojivo pro rostliny. Dále bude motor využíván v důlních aplikacích. Metan, který se uvolňuje při těžbě uhlí, je skleníkovým plynem a motory Jenbacher tento plyn dokáží spotřebovat.
Technologické řešení
Nový motor J624 GS se skládá z plynového motoru umístěného na základním rámu, technologie na pohlcování vibrací, má dvě turbodmychadla, výměníky tepla s potrubím a kontrolními ventily, přívod plynu, dávkovač a mixér plynu, ovládací panel a standardizované hydraulické uživatelské rozhraní. Motor a turbodmychadla odolají velice vysokému tlaku. Dosahuje 1500 otáček za minutu. Motory GE Jenbacher na biomasu, plyn a uhelný metan dostaly certifikát ecomagination, což je iniciativa GE pro uvádění ekologických technologií.
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.