Článků v rubrice: 3073

Soutěžte se Světem energie!

Svět energie je web stránka obsahující úžasné informace (nejen) z energetiky a všeho, co s ní souvisí, ale v širším slova smyslu z fyziky a přírodovědy, což se vám může dobře hodit do školy. Na www.svetenergie.cz najdete všelijaké názorné počítačové animace, 3D procházky energetickými zdroji, virtuální prohlídky našich elektráren v 360 stupňovém zobrazování, encyklopedie, videofilmy kreslené, animované i hrané, vlastní videa fyzikálních pokusů můžete natáčet a vkládat do soutěže Vím proč. Právě teď vás ale chceme nasměrovat na již druhý ročník Jarní soutěže o 100 knih. Soutěž je přednostně pro středoškoláky, ale účastnit se může kdokoliv další, koho baví energetika a fyzika. Hlavním tématem otázek je oblast energetiky, elektráren a výrobních technologií, interaktivní testové otázky jsou vytvořeny z informací dostupných na portálu www.svetenergie.cz, především v sekci Elektrárny. Pro středoškoláky soutěž začíná 20. března 2018 (to je právě dnes) a končí dnem 30. dubna 2018.

Elektromobil konkurující Tesle sází na speciální chladicí kapalinu

Nedlouho poté, co Tesla představila svůj superrychlý model Tesla Roadster, přichází společnost Xing Mobility se sídlem v Taipei s prototypem elektromobilu, který má mít lepší zrychlení z 0 na 100 km/h. Miss R zvládne nejen jízdu po silnici a závodní trati, ale také mimo ni, a dosáhne výkonu až 1 000 kW a rychlosti až 270 km/h. Tyto parametry umožňuje patentovaný systém ponorného chlazení baterií, jehož efektivita spočívá ve využití speciální kapaliny NovecTM od technologické společnosti 3M. Skvělý příklad toho, jak vznik jedné inovace může pomoci ke vzniku další.

Trumfne Čína zbytek světa v jaderné fúzi?

Zdá se, že na termojaderném hřišti v současné době zůstali dva hráči. Ptáte se: Amerika a Rusko? Ale kdepak! Korea a Čína! Zatímco Evropa pouze deklaruje termojadernou tvář (ve snaze zachovat si tvář coby hostitel mezinárodního tokamaku ITER, se kterým má práce nad hlavu), Korea a nyní už i Čína vyhlásily termíny zahájení stavby a spuštění demonstrační elektrárny známé pod názvem DEMO. Nechtějí čekat na výsledky mezinárodního tokamaku ITER, jehož spuštění se odkládá!

Přijďte si prohlédnout model mikroelektrárny na biomasu

Mikroelektrárna Wave není větší než běžný kotel a umí dodávat teplo a elektřinu jen za pomoci biomasy. Jde o první zařízení svého druhu na světě. Čeští vynálezci navíc nyní dokázali zvýšit výkon přístroje a automatizovat řadu funkcí. Letos plánují 4 pilotní projekty, při kterých mikroelektrárnu nasadí do běžného provozu. Prohlédnout si ji můžete přijít 21. března 2018 od 13.00 do Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT  v Buštěhradě u Kladna (UCEEB).

Argentina zatočí s hmyzími škůdci

Po úspěchu s odvrácením pohromy způsobované ovocnou muškou v zemědělství se Argentina rozhodla zabojovat proti dalšímu hmyzímu nepříteli - komárům, kteří roznášejí virus Zika a další nemoci. Účinným pomocníkem v boji proti hmyzu jsou jaderné technologie. V obou případech Argentina aplikuje radiační metodu "sterile insect technique", techniku sterilizace hmyzu ionizujícím zářením. Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE a Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) podporují Argentinu v potlačování populací škodlivého hmyzu už od devadesátých let.

Bílý jed a indiáni kmene Pima

Bílý jed, i tak můžeme nazývat jednoho z největších škůdců lidského zdraví 20. a 21. století – rafinovaný bílý cukr (sacharózu). O rafinovaném cukru a jeho dopadech na organizmus byla již napsána řada článků. Ale jak souvisí se severoamerickými indiány? Právě vznik obliby sladit cukrem, spolu s dalšími faktory, které přináší západní civilizace, může totiž za rozvoj řady metabolických onemocnění. Kmen indiánů Pima v tomto směru slouží jako učebnicový příklad, ke změně jeho civilizačních návyků došlo totiž nedávno a během relativně krátkého časového úseku. V polovině 20. století se na základě porovnávacích studií zjistilo, že obyvatelé tohoto kmene mají nejvyšší incidenci a prevalenci vzniku obezity a diabetu mellitu 2. typu, tzv. na inzulínu nezávislého diabetu mellitu (NIDDM, non-insuline dependent diabetes mellitus), na světě. Ale proč právě Indiáni kmene Pima? A proč mají původní obyvatelé Severní i Jižní Ameriky obecně vyšší pravděpodobnost rozvoje těchto onemocnění než kavkazská populace? Tyto a řada dalších otázek položily před více než 50 lety základy pro dlouhodobý výzkum prevence a léčby obezity a diabetu a umetly cestu pro poznání těchto nemocí tak, jak je známe dnes.

... 1 « 177 178 179 180 181 182 183 » 513 ...

Nejnovější články

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail