Článků v rubrice: 3093

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické mutace nebo změny odpovědné za nástup nádorů nebo genetických onemocnění.

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami. Jedním z cílů je zabránit vyhynutí prastarých stromů, jejichž kořeny původu sahají až do Gondwany, superkontinentu, který existoval před tím, než se před stovkami milionů let oddělily dnešní pozemské kontinenty.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat před čtyřmi miliardami let a obsahovala ingredience pro raný život na naší planetě. Chemie jezera tyto vhodné podmínky připomíná.

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k zachování důležité části kulturního dědictví Země. Jaderná věda a technologie se často používají při studiu a ochraně cenných kulturních předmětů. Tyto předměty zahrnují vše od obrazů, oděvů a hudebních nástrojů až po sochy, zbraně a brnění – dokonce i egyptské mumie či celou starověkou dřevěnou loď. Kulturní instituce stále častěji využívají jaderné a příbuzné techniky k analýze a ochraně cenných historických předmětů a uměleckých děl. Jaderné techniky mohou pomoci odkrýt skryté kresby, které leží pod povrchem maleb, a odhalit i ty nejmazanější padělky, to vše bez poškození studovaného objektu. Techniky, jako je ozařování, také pomáhají chránit kulturní předměty tím, že je dezinfikují od mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo houby, nebo likvidují destruktivní škůdce.

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země. Podívejte se, jak Kambodža s podporou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zachovává své kulturní dědictví pomocí jaderných technik. V druhé polovině článku nahlédneme na další využití jaderných technik na pomoc kulturnímu dědictví lidstva.

Příklady partnerství průmyslu a robotiky založené na AI

Integrace pokročilé robotiky a umělé inteligence (AI) proniká do průmyslových odvětví, jako je např. zdravotnictví, automobilový průmysl a letectví, apod., a razí cestu k realizaci Průmyslu 4.0. Společnosti intenzivně investují do technologií pro inovace a zvyšování produktivity, což přináší nejen vysoké náklady, ale i výzvy ohledně kybernetické bezpečnosti. Podle nové zprávy přední společnosti zabývající se daty a analytikou GlobalData jsou pro využití plného potenciálu robotiky klíčové standardizované zásady a společné úsilí v oblasti výzkumu a vývoje.

... 1 « 19 20 21 22 23 24 25 » 516 ...

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail