Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 550

3D tisk vyrábí aktivní zónu mikroreaktoru

V roce 2019 byl v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) amerického ministerstva energetiky zahájen program Transformation Challenge Reactor (TRC), jehož cílem má být vyprojektování, výroba a provoz demonstračního mikroreaktoru do roku 2023. Tento program posunuje kupředu pokrok, kterého bylo dosaženo v ORNL v oblasti výroby materiálů, jaderné vědy, jaderného inženýrství, výpočetní techniky, analýzy dat a v dalších oblastech. TRC uvede do života nové pokročilé materiály a používání integrovaných sensorů a kontrolních přístrojů, které umožní vznik vysoce optimalizovaného efektivního systému, díky němuž bude možno snižovat náklady, spoléhat se na vědecký pokrok a kde vznikne možnost uskutečňovat nové cesty v oblasti projektování, výroby, licencování a provozu jaderných zařízení. Ministerstvo spustilo tento program v rámci hledání nových přístupů, jak co nejrychleji a nejekonomičtěji rozvíjet energetická řešení při přechodu na zajišťování spolehlivé a čisté energie.

Fotogalerie (1)
Různé kovové komponenty tištěné 3D technologií (zdroj ORNL)

Program TRC již dokončil několik základních experimentů, včetně výběru projektu aktivní zóny a tříměsíčního testování, které demonstrovalo vhodnost nových výrobních technologií umožňujících rychlou výrobu prototypu aktivní zóny reaktoru. Výzkumníci se nyní zaměřují na vylepšování vybraných projektů a procesů, které podpoří optimální a spolehlivý energetický systém.

Aktivní zóna reaktoru TCR bude vyrobena pokročilým způsobem a umístěna dovnitř konvenčně vyrobené standardní tlakové nádoby z nerez oceli kvality 304 H. Aktivní zóna se skládá z pokrytých palivových částic nitridu uranu umístěných uvnitř struktury z karbidu křemíku. Palivové bloky jsou uspořádány uvnitř struktury vyrobené z nerez oceli jakosti 316 L a jsou proloženy moderátorovými články z hydridu yttria. Hydridický moderátor minimalizuje množství kvalitního nízkoobohaceného uranu, potřebného k dosažení kritického stavu. Reaktorový systém bude umístěn v odvětrávaném prostoru budovy ORNL. TRC bude již čtrnáctým jaderným reaktorem, který byl v ORNL vybudován.

Výzkumníci pracují v posledních třech měsících velmi usilovně na tom, aby se tento program stal skutečností. Ukazuje se, že aktivní zónu reaktoru bude možné vyrobit s pomocí 3D tiskárny. Tato technologie otevře stavidla pro nové inovace v celém jaderném průmyslu. Program vytvoří také digitální platformu pro tiskárny 3D, která pomůže urychlit přenos nové technologie do průmyslového využití. Díky 3D tiskárně bude možné uplatnit technologii a materiály, které jsou novinkami posledních několika desetiletí, včetně sensorů, které umožňují téměř autonomní kontrolu, a knihovny dat přínosné pro celou jadernou komunitu.

ORNL spolupracuje s Argonne a Idaho National Laboratories a také s průmyslem, aby bylo možno rychle předat novou technologii pro komerční využití. Společnost BWXT poskytuje kromě paliva TRISO (uranium oxycarbide tristructural isotopic) také výrobní podporu.

 

Zdroj:

https://world-nuclear-news.org/Articles/ORNL-developing-3D-printed-nuclear-microreactor

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail