Zelená ideologie nefunguje, ale Německo v ní pokračuje
V časopise popularizujícím vědu a techniku nedáváme prostor politice ani jiným ideologiím. V tomto článku uděláme výjimku potvrzující pravidlo - ona totiž Energiewende, grandiózní ...
Pro výzkum řízené termojaderné fúze nezískali lidé v cestě za ovládnutím nevyčerpatelného, bezpečného a ekologického zdroje energie inspiraci nikde jinde, než ve vesmíru – konkrétně v procesech pohánějících Slunce. Přesněji řečeno v termojaderné reakci hořící v plazmatu slunečního nitra!
Již méně se ví o tom, že to bylo právě tokamakové plazma, které položilo základ moderní nauce o čtvrtém skupenství hmoty. Tokamak je dosud nejúspěšnějším zařízením pro studium vysokoteplotního plazmatu. Narodil se koncem padesátých let v Moskvě za asistence nositelů Nobelovy ceny A. D. Sacharova a I. J. Tamma, když jejich snahu inicioval seržant Rudé armády Oleg Alexandrovič Lavrentěv. V poslední době se ukazuje, že plazma v tokamaku a ve vesmíru má společného více než jen zmíněnou jednostrannou vesmírnou inspiraci tokamaku.
Magnetické přepojení snižuje energii v oblasti, kde se ve vesmíru potkávají magnetické siločáry opačné orientace. Uvolněná energie ohřeje okolní plazma a má se za to, že tato místa jsou pak zdrojem mohutných výtrysků plazmatu do vesmíru – slunečních erupcí.
Magnetické přepojení v tokamakovém plazmatu vytváří magnetické ostrovy, které urychlují difuzi částic plazmatu na stěnu a snižují tak kvalitu udržení energie plazmatu.
Šroubovicové struktury magnetických polí jsou nejrozšířenějším geometrickým útvarem ve vesmíru. Šroubovicové magnetické pole tokamaku (vytvářené kombinací pole vnějších cívek a pole elektrického proudu tekoucím plazmatem) izolující plazma od stěny vakuové komory „uklidňuje“ plazma v tokamaku do té míry, že mu dává šanci zapálit termojadernou reakci. Využití dvojjediné role elektrického proudu plazmatem bylo geniálním nápadem pánů Sacharova a Tamma.
„Až budete při romantické večeři s partnerkou či partnerem otevírat láhev vína, uvědomte si, že tvar vývrtky ve vaší ruce je nejen symbolem možné blížící se výměny genetické informace, ale připomíná také děje probíhající v plazmatickém prostředí nekonečných hlubin našeho vesmíru“ (Petr Kulhánek: Blýskání, AGA 2011, str. 255).
Minulost i budoucnost Vesmíru by mohly objasnit „exotické“ částice exotických názvů „chameleony“ a „axiony“. Částice jsou to hypotetické, to jest nebyly dosud detekovány, nicméně se náramně hodí fyzikům, aby zaplnily prázdná místa jejich teorií. Podivné názvy popisují podivné vlastnosti dosud neobjevených částic. Chameleony by měly být schopny měnit svoji hmotnost. Axiony převzaly název od čisticího prostředku používaného ve Spojených státech, neboť pomáhají „odstranit“ některé problémy teorie. Zatímco chameleony by měly vznikat na Slunci, tak axiony by měly být pozůstatkem Velkého třesku.
Předpokládá se, že hmota je pro exotické částice transparentní a nelze je tudíž žádným detektorem zaregistrovat, ale díky Primakově efektu (P‑efektu) se mohou exotické částice (chameleony i axiony) v silném magnetickém poli změnit na fotony, které již detekovat umíme. Pokusy ověřit P‑efekt na zařízení CERN Axion Solar Telescope (CAST) selhaly. Účinnost P‑efektu při transformaci axionu závisí na součinu kvadrátu magnetického pole a jeho objemu. CAST má silné pole (9 T), ale malý objem (0,06 m3). Pokud by se použil francouzský supravodivý tokamak Tore Supra, pak účinnost P‑efektu vzroste oproti CAST 150 krát! Objem vakuové komory Tore Supra je totiž 31 m3.
Podobně jako CAST s tokamakem Tora Supra nemůže soupeřit s Tora Supra ani zařízení pro detekci exotických částic Axion Dark Matter eXperiment v Universitě ve Washingtonu.
Tore Supra může pomoci i při detekci druhých exotických částic – chameleonů. S tokamakem se spojí jeden nebo více rtg teleskopů namířených na předpokládaný zdroj chameleonů – na Slunce. Teleskopy vně, Slunce a detektory fotonů – transformovaných chameleonů – uvnitř vakuové komory tokamaku tak budou v jedné přímce.
Těmito způsoby tokamak Tora Supra – zdroj fuzního plazmatu – bude „spolupracovat“ s Vesmírem, který je z plazmatu téměř celý; konkrétně bude hledat hypotetické částice zvané axinony či chameleony.
V časopise popularizujícím vědu a techniku nedáváme prostor politice ani jiným ideologiím. V tomto článku uděláme výjimku potvrzující pravidlo - ona totiž Energiewende, grandiózní ...
Práce konzervátorů uměleckých děl může být jako detektivka. Pomocí pokročilých vědeckých technik analyzují fyzikální a chemické vlastnosti uměleckých děl, probírají ...
Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty?
Pravidelná či dlouhodobá konzumace stravy s vysokým obsahem tuku, resp. kalorií, může snížit schopnost mozku regulovat příjem kalorií. Nový výzkum na potkanech publikovaný v Časopis ...
Digitální identita se stala jednou z nejcennějších komodit na světě. V důsledku toho je v plném proudu revoluce v interakci jednotlivců s veřejnými institucemi i soukromými organizacemi.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.