Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 556

Plovoucí reaktory

Světová moře dnes brázdí asi 220 jaderných reaktorů. Ano, není to překlep. Na souši stojí asi 440 energetických reaktorů a stovky výzkumných a školních reaktorů. Ty „mořské“ slouží k pohonu lodí a ponorek – a nejsou to zdaleka jen lodě válečné.

Fotogalerie (3)
Ponorka na jaderný pohon (Zdroj Shutterstock)

Jaderná energie se totiž obzvlášť hodí tam, kde je potřeba vydržet dlouho bez nutnosti čerpání paliva a kde je přitom potřeba velká síla. Dokážete si představit, kolik nafty by s sebou musela vézt taková letadlová loď pro svůj pohon? To by se vlastně stala tankerem a zbylo by jí jen málo místa pro samotná letadla. První projekty jaderných pohonů vznikly hned ve čtyřicátých letech, v roce 1955 vyjela na moře první jádrem poháněná ponorka, americký Nautilus. Už v roce 1962 mělo americké námořnictvo 26 jaderných ponorek na moři a dalších 30 ve výstavbě, Sovětský svaz postavil do roku 1994 asi 245 jaderných ponorek, z nichž velká část už byla po skončení studené války zlikvidována, dnešní Rusko však disponuje také několika jadernými křižníky. USA vlastní 10 jádrem poháněných letadlových lodí. Obchodní lodě s jaderným pohonem nebyly tak úspěšné, jako lodě válečné, ale přesto americký Savannah jezdil 8 let, německý Otto Hahn 10 let. Slávu si vydobyly jaderné ledoborce - jen
Rusko jich má 8. Arktika, spuštěná v r. 1975, byla prvním plavidlem, které dosáhlo severního pólu. Finsko postavilo také malý typ jaderného ledoborce pro mělké vody a řeky.

A co jaderná bezpečnost?

Lodní a ponorkové reaktory jsou většinou typu PWR - tedy tlakovodní (jako např. i naše v Dukovanech a Temelíně). Tento typ byl vybrán právě pro svou vysokou bezpečnost a spolehlivost. Jsou kompaktní, mají malý objem, užívají vysoce obohaceného uranového paliva a jedna vsázka paliva stačí na 10 let provozu. Nové typy se dokonce projektují na 50 let u letadlových lodí a na 30-40 u ponorek, aniž by bylo potřeba doplňovat palivo. Tlakové nádoby reaktorů mají vnitřní neutronové stínění, které chrání materiál nádoby před neutronovým křehnutím. Výkony dosahují od 48 MW u francouzských ponorek až po 190 MW u amerických letadlových lodí.
US Navy už překročila 5500 bezpečných reaktorových let provozních zkušeností s tlakovodními reaktory na plavidlech.

 

Pára nebo elektřina

Ruská, americká a britská plavidla využívají k pohonu přímo parní turbínu, zatímco francouzská a čínská používají elektřinu, kterou jaderný reaktor na palubě vyrobí. Plovoucí reaktor po 10 let používala k zásobování elektřinou americká výzkumná báze v Antarktidě (1,5 MWe) a otestovala tak jeho použitelnost a spolehlivost. Rusko nyní plánuje postavit "plovoucí jadernou elektrárnu", která by zásobovala elektřinou vzdálená místa na Kamčatce.

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail