Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Pomerančový ohňostroj

Asi znáte pomeranče jen jako dobré ovoce. Objevte jejich další vzrušující vlastnosti a udělejte si pomerančový ohňostroj!

Fotogalerie (4)
Hlavně se nespálit!

Co potřebujete?
Svíčku, slupku z velkého šťavnatého pomeranče.

Jak na to?
Zapalte svíčku a ujistěte se, že nemáte ruku, vlasy ani nic hořlavého nad a za plamenem svíčky!  Teprve pak šikmo zespoda přibližte k plameni pomerančovou slupku. Držte ji vnější stranou ke svíčce a ohněte, až z ní vystříkne oranžová mastná kapalina. Nasměrujte tento výtrysk do plamene – budete překvapeni výsledkem. 

Buďte opatrní! Průběh pokusu může být mnohem bouřlivější, než jste očekávali!

Co se stalo?
Poté, co „pomerančový spray“ dosáhne plamene, vytvoří se poměrně působivá ohnivá koule. V pomerančové slupce jsou totiž malé komůrky obsahující olejovitou látku. Když slupku ohnete a stisknete, komůrky se stlačí. Mnohé z nich prasknou a pod tlakem se jejich obsah dostane nad plamen svíčky jako drobné kapky.

Olejovitá mlha je tvořena hořlavými uhlovodíky, které se při vystříknutí dobře promísí se vzduchem. Vzdušný kyslík má přístup k olejovým kapičkám ze všech stran, takže směs velmi rychle vzplane.

Proč mají pomeranče hořlavinu ve slupce?
Pomerančový plod je stvořen tak, aby přilákal větší zvířata. Ta poté, co ho snědí, odnesou a vytrousí jeho nestravitelná semena (spolu s hromádkou báječného hnojiva) někde daleko od stromu. Zde pak může vyrůst nová generace pomerančovníků. Bylo by tedy nežádoucí, kdyby pomerančový plod podlehl plísni nebo hmyzu. Obsahem olejů je slupka chráněna proti vodě a pro plíseň je tak obtížné proniknout dovnitř. Oleje jsou také jedovaté a odpudivé pro hmyz (proto se extrakty z citrusů používají i jako repelenty). Zároveň jsou velmi hořlavé.

Podle Dave Ansella, http://www.thenakedscientist.com/”>www.thenakedscientist.com

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail