Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Asi znáte pomeranče jen jako dobré ovoce. Objevte jejich další vzrušující vlastnosti a udělejte si pomerančový ohňostroj!
Co potřebujete?
Svíčku, slupku z velkého šťavnatého pomeranče.
Jak na to?
Zapalte svíčku a ujistěte se, že nemáte ruku, vlasy ani nic hořlavého nad a za plamenem svíčky! Teprve pak šikmo zespoda přibližte k plameni pomerančovou slupku. Držte ji vnější stranou ke svíčce a ohněte, až z ní vystříkne oranžová mastná kapalina. Nasměrujte tento výtrysk do plamene – budete překvapeni výsledkem.
Buďte opatrní! Průběh pokusu může být mnohem bouřlivější, než jste očekávali!
Co se stalo?
Poté, co „pomerančový spray“ dosáhne plamene, vytvoří se poměrně působivá ohnivá koule. V pomerančové slupce jsou totiž malé komůrky obsahující olejovitou látku. Když slupku ohnete a stisknete, komůrky se stlačí. Mnohé z nich prasknou a pod tlakem se jejich obsah dostane nad plamen svíčky jako drobné kapky.
Olejovitá mlha je tvořena hořlavými uhlovodíky, které se při vystříknutí dobře promísí se vzduchem. Vzdušný kyslík má přístup k olejovým kapičkám ze všech stran, takže směs velmi rychle vzplane.
Proč mají pomeranče hořlavinu ve slupce?
Pomerančový plod je stvořen tak, aby přilákal větší zvířata. Ta poté, co ho snědí, odnesou a vytrousí jeho nestravitelná semena (spolu s hromádkou báječného hnojiva) někde daleko od stromu. Zde pak může vyrůst nová generace pomerančovníků. Bylo by tedy nežádoucí, kdyby pomerančový plod podlehl plísni nebo hmyzu. Obsahem olejů je slupka chráněna proti vodě a pro plíseň je tak obtížné proniknout dovnitř. Oleje jsou také jedovaté a odpudivé pro hmyz (proto se extrakty z citrusů používají i jako repelenty). Zároveň jsou velmi hořlavé.
Podle Dave Ansella, http://www.thenakedscientist.com/”>www.thenakedscientist.com
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...
Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.