Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Pomerančový ohňostroj

Asi znáte pomeranče jen jako dobré ovoce. Objevte jejich další vzrušující vlastnosti a udělejte si pomerančový ohňostroj!

Fotogalerie (4)
Hlavně se nespálit!

Co potřebujete?
Svíčku, slupku z velkého šťavnatého pomeranče.

Jak na to?
Zapalte svíčku a ujistěte se, že nemáte ruku, vlasy ani nic hořlavého nad a za plamenem svíčky!  Teprve pak šikmo zespoda přibližte k plameni pomerančovou slupku. Držte ji vnější stranou ke svíčce a ohněte, až z ní vystříkne oranžová mastná kapalina. Nasměrujte tento výtrysk do plamene – budete překvapeni výsledkem. 

Buďte opatrní! Průběh pokusu může být mnohem bouřlivější, než jste očekávali!

Co se stalo?
Poté, co „pomerančový spray“ dosáhne plamene, vytvoří se poměrně působivá ohnivá koule. V pomerančové slupce jsou totiž malé komůrky obsahující olejovitou látku. Když slupku ohnete a stisknete, komůrky se stlačí. Mnohé z nich prasknou a pod tlakem se jejich obsah dostane nad plamen svíčky jako drobné kapky.

Olejovitá mlha je tvořena hořlavými uhlovodíky, které se při vystříknutí dobře promísí se vzduchem. Vzdušný kyslík má přístup k olejovým kapičkám ze všech stran, takže směs velmi rychle vzplane.

Proč mají pomeranče hořlavinu ve slupce?
Pomerančový plod je stvořen tak, aby přilákal větší zvířata. Ta poté, co ho snědí, odnesou a vytrousí jeho nestravitelná semena (spolu s hromádkou báječného hnojiva) někde daleko od stromu. Zde pak může vyrůst nová generace pomerančovníků. Bylo by tedy nežádoucí, kdyby pomerančový plod podlehl plísni nebo hmyzu. Obsahem olejů je slupka chráněna proti vodě a pro plíseň je tak obtížné proniknout dovnitř. Oleje jsou také jedovaté a odpudivé pro hmyz (proto se extrakty z citrusů používají i jako repelenty). Zároveň jsou velmi hořlavé.

Podle Dave Ansella, http://www.thenakedscientist.com/”>www.thenakedscientist.com

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail