Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Radiografie pro trpělivé

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Zdroj ionizujícího záření může být snadno zjištěn pomocí fotografického filmu. Je to metoda, která se používá v osobní dozimetrii. Osobní filmové dozimetry, malé červené visačky, nosí na pláštích např. lékaři - rentgenologové, nebo jiní pracovníci, zacházející se zářením. Podle stupně zčernání filmové emulze se dá velmi přesně vyhodnotit, jaké dávce byl pracovník s ionizujícím zářením vystaven. K experimentu potřebujete velmi citlivý fotografický film (nebo papír) a punčošku na plynovou lampu (koupíte v železářství).

V naprosté tmě rozbalte film, položte na něj punčošku a pečlivě zabalte do neprůsvitného černého papíru a uzavřete, aby k filmu nemohlo světlo. Ponechte takto alespoň 1 měsíc. Pak film dejte vyvolat - a najdete na něm obraz síťky punčošky. Právě jste udělali svůj první experimentální radiogram.

Jak to, že se nám punčoška sama „vyfotografovala“? Je to proto, že je nasycena speciální sloučeninou, která zesiluje jas plynové lampy. Sloučenina obsahuje prvek thorium, který je radioaktivní. Podobný radiogram byste mohli udělat i z ciferníku hodinek, který má čísla namalována tzv. luminiscenční barvou, aby čísla ve tmě světélkovala, protože také ta obsahuje radioaktivní přísadu.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail