Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 202

ADELE ještě nevečeřela

ADELE se teprve rodí. Až vyroste do krásy, bude „večeřet“ či obědvat elektřinu z větrných a jiných nestabilních energetických zdrojů a na požádání ji zase posílat dál, až bude potřeba. ADELE není kytka, ale program velkokapacitního skladování elektřiny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

GE, energetická společnost RWE, německý Institut letectví a další partneři spustili 28. ledna 2010 rozvojový program, který dostal jméno „ADELE“ – podle německého akronymu „Adiabatický systém uložení energie ve stlačeném plynu“. Projekt potrvá tři roky.

Základní myšlenkou je ukládání přebytečné elektrické energie, vyráběné v době mimo špičku, ve formě stlačeného vzduchu. S rostoucím využíváním obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například větrné elektrárny, roste poptávka po řešeních, která by zajistila kontinuální zásobování elektřinou pro spotřebitele a firmy i tehdy, když zrovna nefouká vítr anebo nesvítí slunce. Na rozdíl od ostatních konceptů, pracujících se stlačeným vzduchem, tento projekt využívá i obrovský objem tepla, které se při stlačování vzduchu generuje a později může být také využito k výrobě elektřiny. Při tomto procesu vznikají teploty přesahující 500 °C. Výzkumný tým čeká obrovský úkol vyvinout kompresorové technologie, které si s takovými vysokými parametry dovedou poradit. Celkovou optimalizaci systému bude provádět mnichovské zastoupení GE Global Research, které bude na vývoji kompresoru a turbíny, klíčových komponentech systému, spolupracovat s divizí GE Oil & Gas.

Tento program má potenciál od základů změnit způsob efektivního, velkokapacitního ukládání elektrické energie. Budeme sledovat vývoj a přinášet čtenářům 3pólu čerstvé zprávy!

První informaci o metodě skladování elektřiny pomocí stlačeného vzduchu jsme přinesli již v červnu 2008 v článku http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1061-precerpavaci-vetrna-elektrarna

Další informace najdete na http://www.ge.com


Animace (najdete ji na http://www.ge.com/audio_video/ge/innovation/say_hello_to_adelle.html a také v rubrice 3pólu Video) názorně ukazuje, jak by celý systém fungoval: vzduch se kompresorem tlačí do podzemních dutin jako do nějaké obří baterie – podobně jako je tomu v oblastech s podzemními ložisky soli, která byla nedávno využita ke skladování zemního plynu – a odtud se bude později čerpat a využívat k pohánění turbín a výrobě elektrické energie.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zátěžový test dobíječek elektromobilů

Premiérový český test souběžného dobíjení šesti elektromobilů na třech stanicích a současně málo vídané doplňování baterií 12 e-aut jedné značky v místě a čase.

Oblíbená Soutěž „Vím proč“ startuje pošesté

Na tři minuty se stát Newtonem, Einsteinem nebo Curie-Sklodowskou, natočit zajímavý fyzikální pokus a vyhrát 200 000 korun pro svou školu.

Plovoucí fotovoltaické elektrárny – řešení pro země s nedostatkem půdy

Kromě nestálosti a nepředvídanosti výroby jsou zřejmě největší nevýhodou solárních elektráren velké zábory zemědělské půdy. Tuto nevýhodu se stále více zemí snaží řešit umisťováním fotovoltaických panelů na střechy továrních hal, obchodních center, úřadů i obytných domů.

Jak améby zvládly bludiště

Možná jste slyšeli o pověstném labyrintu Jindřicha VIII., který se rozprostírá na ploše 1 300 m² poblíž paláce Hampton Court u Londýna. Labyrint byl založen kolem roku 1690, je ze sestříhaného živého plotu a abyste jej celý prošli, musíte ujít 800 m.

Vyrobte si model tokamaku 3D tiskem

Mnoho nadšenců již dnes vlastní 3D tiskárnu, nebo má přístup k nějaké profesionální. Což takhle vyrobit si tokamak? Totiž alespoň jeho názorný a rozebíratelný model. Program je nyní k dispozici volně na stránkách ITER pro studenty, učitele a „fúzní nadšence“ po celém světě.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail