Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

ADELE ještě nevečeřela

ADELE se teprve rodí. Až vyroste do krásy, bude „večeřet“ či obědvat elektřinu z větrných a jiných nestabilních energetických zdrojů a na požádání ji zase posílat dál, až bude potřeba. ADELE není kytka, ale program velkokapacitního skladování elektřiny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

GE, energetická společnost RWE, německý Institut letectví a další partneři spustili 28. ledna 2010 rozvojový program, který dostal jméno „ADELE“ – podle německého akronymu „Adiabatický systém uložení energie ve stlačeném plynu“. Projekt potrvá tři roky.

Základní myšlenkou je ukládání přebytečné elektrické energie, vyráběné v době mimo špičku, ve formě stlačeného vzduchu. S rostoucím využíváním obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například větrné elektrárny, roste poptávka po řešeních, která by zajistila kontinuální zásobování elektřinou pro spotřebitele a firmy i tehdy, když zrovna nefouká vítr anebo nesvítí slunce. Na rozdíl od ostatních konceptů, pracujících se stlačeným vzduchem, tento projekt využívá i obrovský objem tepla, které se při stlačování vzduchu generuje a později může být také využito k výrobě elektřiny. Při tomto procesu vznikají teploty přesahující 500 °C. Výzkumný tým čeká obrovský úkol vyvinout kompresorové technologie, které si s takovými vysokými parametry dovedou poradit. Celkovou optimalizaci systému bude provádět mnichovské zastoupení GE Global Research, které bude na vývoji kompresoru a turbíny, klíčových komponentech systému, spolupracovat s divizí GE Oil & Gas.

Tento program má potenciál od základů změnit způsob efektivního, velkokapacitního ukládání elektrické energie. Budeme sledovat vývoj a přinášet čtenářům 3pólu čerstvé zprávy!

První informaci o metodě skladování elektřiny pomocí stlačeného vzduchu jsme přinesli již v červnu 2008 v článku http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1061-precerpavaci-vetrna-elektrarna

Další informace najdete na http://www.ge.com


Animace (najdete ji na http://www.ge.com/audio_video/ge/innovation/say_hello_to_adelle.html a také v rubrice 3pólu Video) názorně ukazuje, jak by celý systém fungoval: vzduch se kompresorem tlačí do podzemních dutin jako do nějaké obří baterie – podobně jako je tomu v oblastech s podzemními ložisky soli, která byla nedávno využita ke skladování zemního plynu – a odtud se bude později čerpat a využívat k pohánění turbín a výrobě elektrické energie.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail