Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Před několika lety vznikl projekt na výstavbu největší sluneční elektrárny na světě o výkonu 1000 MW. Elektrárna měla stát v Mohavské poušti nedaleko kalifornského města Blythe blízko hranice s Arizonou. Elektřinu měla dodávat už letos. Od počátku projekt působil megalomansky, a snad právě proto se těšil velké publicitě. Bublina ale poněkud splaskla.
Projekt v hodnotě 6 miliard dolarů předpokládal termické řešení – každá jednotka měla mít výkon 250 MW. Solární panely by zabíraly plochu 2 843 ha.
Nové řešení počítá s levnější technologií (fotovoltaickými panely) instalovanou oproti původnímu plánu na menší ploše 2 000 akrů (810 ha). Solární areál mají podle současných plánů tvořit jen tři sekce, každá o výkonu 110 MW.
V roce 2016 by sluneční elektrárna ročně zásobovala elektřinou asi 171 tisíc domácností. Kalifornie počítá s tím, že do roku 2020 budou obnovitelné zdroje krýt energetické potřeby státu z 33 %. O to cennější je každý gigawatt navíc, zejména nyní, když se uzavírá provoz v jaderné elektrárně San Onofre u San Diega.
Pokud získá NextEra všechna potřebná povolení, půjde již o její čtvrtý projekt v okrese Riverside. V současné době společnost realizuje dva projekty – Genesis (250 MW) a Deser Sunlight (550 MW). Třetí projekt McCoy (750 MW) je ve schvalovacím procesu.
Americká administrativa podobné projekty velmi podporuje už řadu let. Od roku 2007 roste v USA využívání sluneční energie ročně o 50 procent. Nejnovější plány pokládají za perspektivní 17 oblastí o rozloze 1 229 km² v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Nevadě, Novém Mexiku a Utahu.
Ve světovém žebříčku „solární“ kapacity je USA je na čtvrtém místě. Vyšší výkony mají pouze Německo, Itálie a Čína.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.