Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Před několika lety vznikl projekt na výstavbu největší sluneční elektrárny na světě o výkonu 1000 MW. Elektrárna měla stát v Mohavské poušti nedaleko kalifornského města Blythe blízko hranice s Arizonou. Elektřinu měla dodávat už letos. Od počátku projekt působil megalomansky, a snad právě proto se těšil velké publicitě. Bublina ale poněkud splaskla.
Projekt v hodnotě 6 miliard dolarů předpokládal termické řešení – každá jednotka měla mít výkon 250 MW. Solární panely by zabíraly plochu 2 843 ha.
Nové řešení počítá s levnější technologií (fotovoltaickými panely) instalovanou oproti původnímu plánu na menší ploše 2 000 akrů (810 ha). Solární areál mají podle současných plánů tvořit jen tři sekce, každá o výkonu 110 MW.
V roce 2016 by sluneční elektrárna ročně zásobovala elektřinou asi 171 tisíc domácností. Kalifornie počítá s tím, že do roku 2020 budou obnovitelné zdroje krýt energetické potřeby státu z 33 %. O to cennější je každý gigawatt navíc, zejména nyní, když se uzavírá provoz v jaderné elektrárně San Onofre u San Diega.
Pokud získá NextEra všechna potřebná povolení, půjde již o její čtvrtý projekt v okrese Riverside. V současné době společnost realizuje dva projekty – Genesis (250 MW) a Deser Sunlight (550 MW). Třetí projekt McCoy (750 MW) je ve schvalovacím procesu.
Americká administrativa podobné projekty velmi podporuje už řadu let. Od roku 2007 roste v USA využívání sluneční energie ročně o 50 procent. Nejnovější plány pokládají za perspektivní 17 oblastí o rozloze 1 229 km² v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Nevadě, Novém Mexiku a Utahu.
Ve světovém žebříčku „solární“ kapacity je USA je na čtvrtém místě. Vyšší výkony mají pouze Německo, Itálie a Čína.
Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.
Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.
Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.
Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.