Lunární rover pro malé náklady
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Jednu z nejmodernějších technologií testuje Jaderná elektrárna Temelín. Pro další zefektivnění práce zvažuje vedení elektrárny nasazení brýlí s rozšířenou realitou (augmented reality). Umožní provádět potřebné kontroly bez papírových schémat a dalších dokumentů. Pracovníci v provozu mohou přes brýle komunikovat s operátory ve velíně, kterým například zprostředkují reálný pohled na zařízení. Nasazení brýlí energetikům umožnila privátní 5G síť, kterou nedávno ČEZ zprovoznil v Temelíně ve spolupráci se společností Vodafone.
Nejprve chodili pracovníci na kontroly s papírovými protokoly, dnes místo nich používají tablety. A už brzy by je mohly doplnit brýle s rozšířenou realitou. Takto konkrétně probíhá digitalizace v Jaderné elektrárně Temelín, jejíž nejvyšší stupeň temelínští technici testují. „Testujeme několik typů brýlí, které by nám mohly výrazně zjednodušit práci. Pokud se osvědčí, mohli bychom tuto technologickou novinku postupně reálně nasazovat,“ uvádí Miroslav Choura, exekutivní manažer ICT v divizi jaderná energetika ČEZ.
Digitalizace v jaderce
Testování brýlí předcházel několikaletý projekt digitalizace. Elektrárna převádí klíčové dokumenty i činnosti do elektronické formy. Údaje, jako například schémata, pracovní pokyny nebo protokoly, se tak budou moci pracovníkům zobrazovat přímo v brýlích. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny. „Je to jeden z příkladů rozsáhlé digitalizace, kterou obě české jaderné elektrárny už řadu let podstupují. Zvyšujeme důraz na bezpečnost, kvalitu i efektivitu práce, což umožňuje právě využití nejnovějších technologií. A přestože je nám vlastní konzervativní přístup, tedy maximální důraz na bezpečnost, nechceme pouze sledovat aktuální trendy, chceme je udávat,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
První 5G síť v jaderné elektrárně v Evropě
Nasazení brýlí s rozšířenou realitou energetikům mimo jiné umožnila privátní 5G síť, kterou nedávno ČEZ ve spolupráci se společností Vodafone v Temelíně zprovoznil. Jihočeská elektrárna se tak stala první jadernou elektrárnu v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí. Aktuálně je tímto signálem pokrytý téměř celý areál elektrárny včetně části ochranné budovy kolem reaktoru. Dalších šestnáct objektů budou energetici ve spolupráci s firmou Vodafone testovat. Od výsledku se pak bude odvíjet definitivní řešení. „Privátní 5G síť je nejbezpečnější, nejrychlejší a nejefektivnější mobilní datová síť schopná splnit nejpřísnější průmyslové standardy. Může mít až stokrát vyšší kapacitu než 4G síť. Díku tomu lze do sítě připojit více zařízení a zajistit například videohovory a další náročné datové toky. Z hlediska možných typů privátních sítí jde o nejvyšší stupeň, který vedle nejvyšší úrovně zabezpečení přináší i vysokou flexibilitu konfigurace a úprav podle požadavků zákazníka,“ uvedla Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.
Spolupráce s VŠ
Na praktickém využití privátních 5G sítí spolupracuje i Vysoké učení technické v Brně. Dlouhodobá spolupráce VUT v Brně a Vodafonu přispěla k realizaci projektu, který demonstruje unikátní možnosti privátních 5G sítí v průmyslu jak z pohledu telekomunikací, tak kybernetické bezpečnosti. Na škole funguje #VodafoneUniLab, kde je možné testovat chování chytrých zařízení nebo aplikací v mobilních sítích 5G.
Brýle s rozšířenou realitou
AR brýle jsou technologické zařízení, které kombinuje reálný svět s digitálními informacemi. Narozdíl od virtuální reality (VR), která vytváří kompletně simulované prostředí, rozšířená realita (AR) přidává digitální prvky do skutečného světa, který uživatel vidí kolem sebe.
Při používání AR brýlí může uživatel vidět reálné prostředí, například místnost nebo stroj, a zároveň mu brýle zobrazují digitální informace, jako jsou texty, obrázky, animace nebo navigační šipky, které se „překrývají“ s jeho pohledem na svět. Tato technologie je obzvláště užitečná v prostředích, kde je potřeba rychle přistupovat k informacím bez nutnosti použití dalších zařízení, jako jsou tablety nebo počítače.
V Jaderné elektrárně Temelín zobrazují brýle s rozšířenou realitou pracovníkům návody na údržbu nebo technická data přímo při práci s konkrétním zařízením, což usnadní a urychlí jejich činnost a zlepší komunikaci.
Více informací naleznete na www.cez.cz
Marek Sviták
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...