Jediná vítězka Velké pardubické (1. díl)
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
RoboGames je oficiální mistrovství světa pro příznivce robotiky, mechatroniky, umělé inteligence a dalších oblastí spojených se slovem „ROBOT“. Letos se tyto hry pod záštitou Světové federace fotbalu robotů FIRA konaly v červnu ve slunné Kalifornii.
Díky úspěchu na mistrovství Evropy v tzv. fotbale robotů se na mistrovství světa probojoval i tým Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity ve složení: Jiří Kotzian – hardware robota a technické vedení, Jan Kožaný – strategie, Dalibor Lukáš – rozpoznávání obrazu, Zdeněk Macháček – firmware robota a Vilém Srovnal jr. – modelování řízení a vysílání. Tým se zúčastnil dvou soutěžních disciplín. V kategorii MiRoSoT (Micro Robot Soccer Tournament) hrají vždy pětičlenné herní týmy proti sobě. Jednotliví hráči – mobilní roboti jsou dálkově řízeni počítačem. Počítač sám svými algoritmy reaguje na vzniklou situaci, posílá povely robotům svého týmu a řídí chod hry tak, aby dosáhl vstřelení branky do sítě protihráčů a naopak zamezil skórovat soupeři. V kategorii SimuRoSoT (Simulated Robot Soccer Tournament) jsou hráči a herní pole adekvátní předchozí kategorii, nicméně virtuální. Hra se hraje jako simulace mezi dvěma počítačovými stanicemi propojenými s centrálním serverem. Náš tým se na světovém mistrovství umístil na vynikajícím 5.– 8. místě. Tato reprezentace naší univerzity a mladé české vědecké generace ve světě je úspěchem a výzvou nejen pro náš tým do příštího období, ale pro všechny studenty s velkými cíli, pro které může být studium a věda i zábavou.
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.
Meč historicky připisovaný Janu Žižkovi z Trocnova opustil po čtyřech stoletích Švédsko, aby se na pouhé dva dny zaleskl v pražské Betlémské kapli při příležitosti oslav letošního 600.
Během následujících 10 let plánuje největší česká energetická společnost ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním.
Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil ...