Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Když se těch starších zeptáte na obsahy verneovek, zajásají a oči jim zvlhnou. Ti mladší si zase neustále dokola pouštějí kazety se svými oblíbenými filmy - STAR WARS, 2001: VESMÍRNÁ ODYSEA, FLASH GORDON, SPACEBALLS, VETŘELEC, TERMINÁTOR...
Jenže... jenže když se jich zeptáte na žánr SF, sci-fi či science-fiction, zpravidla protáhnou obličej a vyloudí na něm udivený výraz. Když jim připomenete MARŤANSKOU KRONIKU, DEN TRIFIDŮ, či 1984, nejspíš vám odpoví: to ale není sci-fi, to je literatura. A takový Vetřelec či Star Wars - to jsou filmy, ne sci-fi.... Jak to tedy vlastně je?
Asi bych měl teď trochu zabloudit do teorie, protože kromě označení "SF" se můžete setkat se zkratkami a slovy jako fantasy, SF&F, SFF, SFFH a podobně.
Význam zkratky SF je jasný - sci-fi, science-fiction, vědeckofantastická literatura - prostě literatura, která reaguje na rozvoj vědy a techniky. Fantasy je relativně nový pojem, dříve se v podobném významu používalo sousloví sword&sorcery neboli příběhy meče a kouzel (i když by mne puntičkáři okřikli, že to není jedno a to samé). A H na konci patří k hororu. Sci-fi je reakcí na rozvoj vědy a techniky a na změny, které v našem okolí, na Zemi i ve vesmíru vyvolávají. SF totiž vnímá vědu a techniku jako nezbytnou součást našeho života.
Byl to zvláště ARTUR C. CLARKE, pro kterého věda a technika byla nositelem pokroku a příčinou pozitivních změn okolo nás. Podobně chápal úlohu SF třeba IVAN JEFREMOV či ISAAC ASIMOV nebo FRANTIŠEK BĚHOUNEK. I negativní dopady vědy a techniky či společenského vývoje byly s velkou vypovídací silou zpracovány řadou autorů - od GEORGE
ORWELLA a jeho románu 1984 až po kyberpunkové knihy BRUCE STERLINGA, z filmů pak třeba můžeme citovat MATRIX nebo X-MEN.
Proti těmto dvěma hlavním variantám SF stojí fantasy. Filmy NEKONEČNÝ PŘÍBĚH, POSLEDNÍ JEDNOROŽEC, chystaná trilogie PÁN PRSTENŮ (podle slavné předlohy J. R. R. Tolkiena) či knižní cyklus ÚŽASNÁ ZEMĚPLOCHA britského spisovatele TERRYHO PRATCHETTA jsou vynikající ukázky toho, jak může vzniknout příběh bez vědy a techniky, příběh, ve kterém veškeré dovednosti končí u řemesel, zato se v něm objevují kouzla a magie. Mimochodem, věděli jste, že Terry Pratchett byl několik let mluvčím jedné z anglických jaderných elektráren?
Horor pak je založen na zbytnělém strachu. Narozdíl od fantasy může v hororu technika mít svoje místo - vzpomeňte na Vetřelce nebo na Terminátora.
Okolo žánru SFFH vzniklo zajímavé společenství lidí - počátky mělo už někdy ve třicátých letech v USA, a pak se spolu s touto literaturou rozšířilo jako stepní požár po celém světě. U nás se fanoušci SF začali organizovat koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let. V roce 1979 vznikl na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze první "SF klub", o tři roky později začala tradice výročních setkání fanoušků SF, nazývaných PARCON (první roky jsme se scházeli v Pardubicích, odtud název).
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...
Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.