Technické muzeum v Brně má obří mapu města
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Vítězství mého projektu „Usměrňování nanovláken“ na mezinárodní soutěži I‑SWEEEP v americkém Houstonu změnilo na počátku května letošního roku běh mého doposud klidného života. Z Houstonu jsem si odvezl zlatou medaili a navíc i cenu Grand Award za nejlepší projekt v kategorii Engineering.
První pokus jsem provedl s rotujícím válečkem pokrytým hliníkovou fólií` úspěšnost usměrnění dosáhla hodnoty 64 %. To znamená, že 64 % vláken se zorientovalo v intervalu 90° ± 10°. Nejlepšího výsledku – 94% úspěšnosti ve stejném úhlovém intervalu – jsem však dosáhl na rotujícím drátěném válečku. Vzhledem k mnoha proměnným veličinám, které proces zvlákňování ovlivňují, lze 100% výsledku dosáhnout jen velmi těžko.
Urovnáním nanovláken do jednoho směru se zlepší jejich vlastnosti. Jde především o to, aby měla vyšší odolnost proti tahu v daném směru a také aby získala pravidelnou strukturu oproti náhodně uloženým vláknům. Takovýto materiál by bylo možné využít k výrobě spolehlivých filtrů schopných vyčistit vzduch nebo vodu od všech bakterií i virů. Na nanovlákna s usměrněnou stavbou čekají také lékaři, kteří by je mohli aplikovat při výrobě umělých chrupavek i jiných tkání nebo by jimi nahrazovali například spálenou kůži. Možností dalších využití je celá řada a vyjmenovat všechna by vydalo na další článek. Pravdou však zůstává, že i když se obor nanotechnologií intenzivně rozvíjí, většina problémů se zatím řeší v laboratořích na experimentální úrovni a na praktické aplikace v běžném životě se teprve čeká.
Spolupráci s firmou jsem pak plně využil k tvorbě svého projektu. Za zhruba 3 měsíce od začátku soutěže Expo Science Amavet, kdy proběhlo první tj. okresní kolo, se mi život převrátil naruby. V krajském kole mě vyhlásili absolutním vítězem s právem obhájit můj projekt na mezinárodní soutěži I‑SWEEEP. Díky asociaci pro mládež, vědu a techniku AMAVET, která pořádá tuto vědeckou soutěž v české Republice a také hradí drtivou většinu nákladů na cestu do Spojených států, jsem se poprvé podíval do světa a poprvé letěl letadlem.
Když se ohlédnu za úspěchy českých studentů na soutěži I‑SWEEEP a Intel ISEF 2011, vidím, že české hlavy dokáží konkurovat těm nejlepším projektům z celého světa.
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...
Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.
Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?
Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.